Profil zaufany. Jak podpisać dokument profilem zaufanym? [PORADNIK]

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie dostępne na stronie gov.pl, które umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości w elektronicznych systemach administracyjnych oraz podpisywanie dokumentów i wniosków do publicznych podmiotów. Jak skorzystać z podpisu profilem zaufanym? Wyjaśniamy.

Profil Zaufany jest ważny przez 3 lata, po których można przedłużyć jego ważność o kolejne 3 lata. Służy on do kontaktów z administracją publiczną, czyli urzędami i ministerstwami. Pozwala m.in. wysyłać i podpisywać wnioski skierowane do Urzędu Skarbowego, czy Ministerstwa Rozwoju. Taki profil może założyć każdy, kto ma numer PESEL oraz zdolność do czynności prawnych.

Zobacz wideo Czy Internet jest zły?

O tym jak założyć Profil Zaufany pisaliśmy w poniższym artykule >>>>>

Jak podpisać dokumenty profilem zaufanym?

1. Podpisywanie dokumentu profilem zaufanym należy zacząć od strony www.gov.pl. Tam w zakładce "Dla obywatela" powinno się wybrać opcję "Dokumenty i dane osobiste", co przekieruje nas na stronę "Usług dla obywatela".

2. Po przekierowaniu, na stronie spośród listy możliwości należy wybrać opcję "Podpisz dokument elektronicznie - wykorzystaj profil zaufany".

3.  Następnie zostaniemy przekierowani na kolejną stronę. Na górze ekranu wyświetli się informacja: "Podpisz dokument elektronicznie - wykorzystaj profil zaufany". Należy tam wybrać opcję "Start".

4.  Następnie na naszym ekranie wyświetlą się trzy możliwości podpisu profilem zaufanym. Pierwszy w przypadku sprawozdania finansowego. Drugi dotyczyć będzie dokumentów PDF (najczęściej wybierany). Natomiast trzecia możliwość obejmować będzie pozostałe rozszerzenia, wymienione na stronie. Po wybraniu odpowiedniego rozszerzenia na dole klikną przycisk "Dalej".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

5.  Strona przekieruje nas do kolejnego okna dialogowego, gdzie należy wybrać opcję "Podpisz lub sprawdź dokument".

6.  W następnej kolejności system poprosi o wybranie dokumentu z dysku, który chcemy podpisać profilem zaufanym. Można to zrobić poprzez wybranie opcji: "Wybierz dokument z dysku" albo poprzez przeciągnięcie dokumentu z pulpitu we wskazane miejsce.

7.  Gdy dokument zostanie dodany poprawnie, na dole pojawi się opcja "Podpisz". Aby sfinalizować podpis, należy ją wybrać.

8.   Aby dokument został podpisany, należy zalogować się na swój profil zaufany lub na konto banku w celu potwierdzenia tożsamości.

9.   Czasem podpis należy potwierdzić również kodem autoryzacyjnym przesyłanym SMS-em. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy decydujemy zalogować się za pomocą konta bankowego.

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

10.  Po zalogowaniu strona będzie wymagać, aby jeszcze raz potwierdzić podpisanie dokumentu. Należy wybrać wtedy opcję "Potwierdź". Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, na ekranie powinna się pojawić informacja, że "Twój dokument został poprawnie podpisany".

11.  Poprawnie podpisany dokument, można pobrać na komputer. W kolejnym oknie dialogowym należy wybrać opcję "Pobierz". Plik powinien zapisać się w folderze "Pobrane".

W ten sposób można m.in. załatwić sprawy związane z ubezpieczeniem swoim lub pracownika, zarejestrować, zawiesić, wznowić lub zlikwidować działalność gospodarczą, czy sprawdzić swoje rozliczenia podatkowe, a także zgłosić spadek lub darowiznę.