Inflacja w górę, Terlecki broni PiS-u: "Gromada nieudaczników z Tuskiem. Gdyby rządzili, byłoby 60 proc."

GUS podał dane dot. inflacji za czerwiec. To tak zwany szybki szacunek, dane mogą zostać skorygowane, ale wzrost cen zaskoczył nawet ekspertów. Przewrotny komentarz na ten temat zamieścił na Twitterze Ryszard Terlecki z PiS, wicemarszałek Sejmu. Zaatakował opozycję i zarzucił, że gdyby to oni rządzili, inflacja wynosiłaby dziś 60 proc.

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. To najwyższy odczyt od marca 1997 r., gdy sięgnęła 16,6 proc. Wtedy jednak miała ona tendencję spadkową. Dziś tempo wzrostu cen wciąż szuka swojego szczytu. 

- Wydawało mi się, że miesiąca na miesiąc wzrost aż tak duży nie będzie. Najnowsze dane to dowód, że inflacja nie ustępuje - mówi prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?

Terlecki komentuje inflację: Gromada nieudaczników z Tuskiem

Tuż po ogłoszeniu inflacji konferencję prasową zwołał premier Mateusz Morawiecki. Podczas wystąpienia nie zająknął się jednak o drożyźnie, danych GUS długo nie skomentował w ogóle żaden polityk rządzących frakcji. Zrobił to dopiero wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w kuriozalnym wpisie na Twitterze. 

Gromada nieudaczników z Tuskiem, Kosiniakiem czy Hołownią krytykuje rząd (?!) za inflację. Gdyby to oni rządzili mielibyśmy 60 procent inflacji, jak w Turcji. Na szczęście mogą tylko jazgotać

- napisał Terlecki

- Niech rządzący natychmiast zaczną gasić inflacyjny pożar. Najwyższy moment, by premier Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro przestali brać się za łby, co angażuje większość energii obozu rządzącego, i zaczął zajmować się problemami Polaków - zaapelował w piątek Hołownia. "INFLACJA 15,6%! To jest ten „cud gospodarczy" PiS? Wasza nieudolność prowadzi polskie rodziny do finansowej KATASTROFY!" - napisał z kolei Kosiniak-Kamysz na Twitterze.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

"60 proc. inflacji? Mają rozmach"

Komentarz Terleckiego nie został bez odpowiedzi opozycji. Rzecznik PO Jan Grabiec napisał "Terlecki mówi o 60% inflacji? Mają rozmach…". W podobnym tonie odpowiedział wiceszef klubu KO Waldy Dzikowski: "Terlecki mówi o 60 proc. inflacji - to ich cel. Zapamiętajcie!".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: