Wakacje kredytowe dopiero w sierpniu. Ustawa wraca do Sejmu. Co trzeba o nich wiedzieć?

Wakacje kredytowe mają wejść w życie w sierpniu, mówi rzecznik rządu Piotr Muller. Ustawa wraca do sejmu. Co trzeba wiedzieć o wakacjach kredytowych? Kto z nich skorzysta?

Do Sejmu wraca ustawa o wakacjach kredytowych. Rzecznik rządu Piotr Mueller przed posiedzeniem Sejmu mówił, że ustawa ma wejść w życie w sierpniu tego roku. Wcześniej rząd planował rozszerzenie programu od lipca.

Będzie można skorzystać z jej rozwiązań w prosty sposób, tak żeby można było złożyć wnioski za pośrednictwem internetu. I w ten sposób chcemy ulżyć tym osobom, które borykają się z większymi opłatami za mieszkanie

- powiedział rzecznik rządu.

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Wakacje kredytowe. Jakie są zasady?

Projekt ustawy zakłada, że w latach 2022 i 2023 kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek. 

Maksymalne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie kwotę 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

Rząd zapewnia, że z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt złotówkowy. Pojawiały się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście tak będzie. Dlatego Senat wprowadził poprawki, które uściślają, że przepisy obejmą również osoby, które wzięły kredyt przed 2017 rokiem.

Nowe przepisy zakładają także rozwiązania wzmacniające Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jego budżet wzrośnie z 600 mln do 2 mld zł. 

Dla kogo wakacje kredytowe?

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać już dziś. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadać status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczać muszą 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: