Kaczyński o "układzie deweloperów". Wiceminister finansów: Mamy do czynienia z czymś na kształt monopolu

- Przełamiemy dyktaturę deweloperów i wysokie marże, nawet jak trzeba będzie użyć twardej ręki - mówił w weekend Jarosław Kaczyński. W ten sposób zrzucił winę za słabe postępy programu Mieszkanie Plus na deweloperów. Do słów szefa PiS odniósł się Artur Soboń, który był odpowiedzialny za realizację rządowego programu. - Można powiedzieć, że mamy do czynienia z czymś na kształt monopolu lub oligopolu - mówił.

Jarosław Kaczyński podczas weekendowej wizyt w Bielsku Podlaskim skrytykował zbyt wolne postępy programu Mieszkanie Plus. Rząd pierwotnie zapowiadał bowiem oddanie 100 tys. nieruchomości budowanych w ramach projektu. -  Jest w tej chwili tylko ok. 43 tys. mieszkań albo już oddanych, albo w budowie - powiedział szef PiS.

Zobacz wideo "Xiaomi lepsze"? Testujemy nowego flagowca Chińczyków. Cena może zaboleć [TopTech]

Kaczyński krytykuje Mieszkanie Plus. Artur Soboń komentuje

Jednocześnie wskazał też winnych słabych postępów projektu. Zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości przeszkodą są "układy". - Przełamiemy dyktaturę deweloperów i wysokie marże, nawet jak trzeba będzie użyć twardej ręki - mówił. 

Do słów prezesa odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Artur Soboń, który odpowiadał za realizację programu Mieszkanie Plus. - Można powiedzieć, że mamy do czynienia z czymś na kształt monopolu lub oligopolu. Umiejętność poruszania się na rynku i kontaktu z ratuszem często świadczą o sukcesie na lokalnym rynku. Deweloperów, którzy działają na krajowym rynku jest bardzo niewielu - stwierdził. 

Odpowiadał za Mieszkanie Plus, przyłącza się do krytyki deweloperów

Zdaniem Sobonia deweloperzy stali się dominującym podmiotem w sektorze budownictwa przez dynamikę rozwoju sektora budowlanego i rekordowe wyniki. - Kluczem jest dywersyfikacja, czyli stworzenie możliwości poprzez rozwój budownictwa czynszowego i komunalnego. Im szerszy zakres programów mieszkaniowych, tym z mojego punktu widzenia lepiej. Tak bym interpretował słowa prezesa Kaczyńskiego o dyktaturze deweloperów - stwierdził Soboń. 

Jarosław Jędrzyński, ekspert serwisu Rynek Pierwotny.pl, już w 2019 roku przewidywał, że zrealizowanie programu Mieszkanie Plus zgodnie z planem będzie trudne. - Największym zagrożeniem dla programu Mieszkanie Plus jest jego upolitycznienie, a więc funkcjonowanie pod silną presją polityków koalicji rządowej jak i w pewnym stopniu opozycji, czy też zbliżających się wyborów parlamentarnych. Z jednej strony skutkuje to konfabulacjami i nierealnymi obietnicami ("100 tys. mieszkań w budowie za rok"), z drugiej natomiast kontestowaniem rządowej inicjatywy przez niektóre media - pisał w swoim komentarzu.

Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli z marca w ramach programu Mieszkanie Plus do tej pory w ramach programu wybudowano 15,3 tys. mieszkań. Kolejne 20,5 tys. było w budowie.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: