ZUS przeciwny dwukrotnej waloryzacji emerytur. "13. i 14. emerytura to lepsze rozwiązanie"

Opozycja proponuje wprowadzenie dwukrotnej waloryzacji emerytur w 2023 roku ze względu na wysoką i postępującą inflację. Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska uważa jednak, że pod względem bezpieczeństwa Funduszu Emerytalnego lepsze są 13. i 14. emerytura.

Inflacja w czerwcu sięgnęła 15,6 proc. Wysoki wzrost cen skłonił opozycję do stworzenia projektów podwójnej waloryzacji, podobnie jak w przypadku pensji minimalnej. Lewica projekt w tej sprawie złożyła jeszcze w kwietniu. Donald Tusk zapowiadał, że PO zabierze się za to, gdy inflacja będzie dwucyfrowa, ale partia na razie milczy na ten temat. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Dwukrotna waloryzacja emerytury? Prezeska ZUS woli 13. i 14. emeryturę

Gertruda Uścińska udzieliła wywiadu "Super Expressowi", który spytał ją, czy częstsze waloryzacje emerytury byłby lepsze niż trzynastka i czternastka. Prezeska ZUS odrzekła, że te dodatkowe świadczenia rekompensują wysoką inflację i nie mają wpływu na Fundusz Emerytalny, ponieważ nie są z niego finansowane. - Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo systemu emerytalnego 13. i 14. emerytura są lepszymi rozwiązania, niż na przykład dwie waloryzacje - powiedziała Uścińska. 

Dziennikarz spytał jej, dlaczego tak uważa? 

Waloryzacja świadczeń jest trwałym instrumentem. W tym roku była ona wysoka i wynosiła 7 proc., co wiąże się z zaciągnięciem na trwałe zobowiązania w wysokości kilkunastu miliardów złotych. Tym samym będą rosły zobowiązania w kolejnych latach na wypłaty świadczeń emerytalnych

- odpowiedziała prof. Uścińska. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wcześniej prezeska ZUS mówiła też, że trzynastka i czternastka to "specjalne świadczenia nieskładkowe, które państwo przewiduje w szczególnych sytuacjach". Później powtórzyła, że z "punktu widzenia bezpieczeństwa Funduszu Emerytalnego, bezpieczniejsze jest rozwiązanie, kiedy państwo interweniuje poprzez środki pochodzące z budżetu państwa i wypłaca świadczenia jednorazowe w postaci 13. i 14. emerytury".

13. emerytura jest już jednak na stałe wpisana do budżetu, nie jest jednorazowa. Taki charakter miała mieć czternastka, ale również i to świadczenie będzie kolejny raz wypłacone. 

Kiedyś waloryzacja co kwartał, pensja minimalna też tak rośnie

W kwietniu Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego przyznał, że pomysł na drugą waloryzację we wrześniu jest słuszny. 

Instytut Emerytalny o drugiej waloryzacji mówił od dawna. Wielokrotnie powtarzałem też, że druga waloryzacja jest rozwiązaniem sprawiedliwszym i uczciwszym

- powiedział Sobolewski. I wyjaśnił, że taka waloryzacja "zwiększa nam świadczenie proporcjonalnie do tego, ile wypracowaliśmy emerytury […], co jest uczciwe, bo to jest nagrodzenie tego, ile do systemu wnieśliśmy składek przez całą aktywność zawodową". 

- Patrząc systemowo waloryzacja wrześniowa ma swoje uzasadnienie. 20-25 lat temu były nawet waloryzacje kwartalne, powiązane z inflacją, i były też pomysły drugiej waloryzacji powiązane z wysoką inflacją. W momencie, gdy jest ona wysoka, to waloryzacja jest zrekompensowaniem dla emerytów tej sytuacji - tłumaczył Oskar Sobolewski. 

Rokrocznej waloryzacji podlega również pensja minimalna. W tym przypadku jednak obowiązek podwyższenia jej w styczniu oraz drugi raz w lipcu jest zapisany w prawie. Taka sytuacja ma miejsce, jeśli prognozowana inflacja roczna przekracza 5 proc. Dlatego dwukrotna podwyżka płacy minimalnej jest też szykowana na 2023 rok. 

Rząd swoją propozycję przedstawia bazując na przeciętnym wynagrodzeniu za I kwartał 2022 roku. GUS podał te dane 11 maja i jest to 6235,22 zł. W związku z tym rząd zaoferował, że:

  • od stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, czyli o 373 zł więcej niż wynosi najniższa pensja w tym roku;
  • W lipcu 2023 roku płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3450 zł oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Stawka godzinowa wzrośnie do 22,10 zł w styczniu 2023 roku i do 22,50 zł od lipca 2023.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: