Wakacje kredytowe. Właściciel mBanku rozważy podjęcie kroków prawnych. Banki pokazały, ile stracą

Niemiecki Commerzbank, większościowy akcjonariusz mBanku, rozważy podjęcie kroków prawnych w związku z wprowadzeniem w Polsce tzw. wakacji kredytowych. mBank powiadomił wcześniej, że rządowa pomoc dla kredytobiorców negatywnie wpłynie na wynik brutto firmy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wakacjach kredytowych. Dokument został już opublikowany w Dzienniku Ustaw, a nowe przepisy o pomocy dla kredytobiorców mają wejść w życie 28 lipca.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ING Bank Śląski, mBank i PKO PB liczą straty przez wakacje kredytowe

Niektóre banki już pokazały, ile stracą przez rządowy program. PKO Bank Polski oszacował, że w II kwartale oraz w drugim półroczu 2022 r. wyniki Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A. zostaną obciążone poprzez dokonanie korekty wartości bilansowej brutto złotowych kredytów hipotecznych o szacunkową kwotę około 3 mld zł - czytamy w raporcie. Szacunek straty oparty jest na założeniu, że około 63 proc. klientów posiadających kredyt hipoteczny udzielony w złotówkach zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych.

Kwota straty, oszacowana przy założeniu skorzystania z wakacji kredytowych przez 100 proc. klientów wynosiłaby 4,8 mld zł. Bank podkreśla, że ostateczna wartość straty uzależniona będzie między innymi od liczby klientów korzystających z wakacji kredytowych.

Z kolei ING Bank Śląski podaje, że wakacje kredytowe spowodują jednorazowe obniżenie skonsolidowanego wyniku brutto banku (jako pomniejszenie przychodów) za lipiec 2022 r. o ok. 1,7 mld zł. Kwotę oszacowano przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta 70 proc. uprawnionych kredytobiorców. Bank spodziewa się straty netto w III kwartale 2022 r. - pierwszej od 14 lat - czytamy w raporcie. Zarząd banku wskazuje, że szacowana kwota korekty będzie miała negatywny wpływ na łączny współczynnik kapitałowy banku w wysokości ok. 1,2 p.p.

Z kolei mBank informował wcześniej, że szacuje negatywny wpływ wakacji kredytowych na wynik brutto w III kwartale 2022 r. w przedziale 1-1,4 mld zł. Bank spodziewa się, że wynik netto grupy w III kw. będzie ujemny. Według szacunków mBanku, z wakacji kredytowych może skorzystać od 60 proc. do 80 proc. uprawnionych kredytobiorców. W związku z wprowadzeniem wakacji kredytowych Commerzbank, większościowy akcjonariusz mBanku, rozważy podjęcie kroków prawnych - czytamy w komunikacie.

Wakacje kredytowe - dla kogo? Jak skorzystać?

Przepisy o wakacjach kredytowych wejdą w życie w czwartek 28 lipca. To oznacza, że kredytobiorcy będą mieli tylko dwa dni, aby złożyć wniosek i skorzystać ze zwolnienia z raty kredytu za sierpień. Jeśli wniosek nie zostanie złożony w tym miesiącu, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w III kwartale tylko we wrześniu.

Wakacje kredytowe umożliwią bowiem zawieszenie spłaty kredytu łącznie na 8 miesięcy do 2023 r., a dokładniej - w dowolnych dwóch miesiącach III i IV kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek.

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Umowa kredytowa musi być ponadto podpisana przed 1 lipca 2022 roku. Rozwiązanie nie jest przeznaczone dla osób, które kończą spłatę kredytu w ciągu pół roku od wejścia ustawy w życie.

Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Trzeba w nim wskazać:

  • kredytobiorcę;
  • bank-kredytodawcę;
  • numer umowy kredytowej;
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu;
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat
Więcej o: