Początkowo ustawa o wakacjach kredytowych miała wejść w życie od lipca. Senat wprowadził jednak do niej poprawki, tak, by każdy mógł skorzystać ze zwolnienia rat. To opóźniło wprowadzenie nowych przepisów. Sejm zatwierdził zmiany na początku miesiąca i od 8 lipca czekały na podpis prezydenta.
W czwartek wieczorem swój podpis złożył Andrzej Duda. - To ustawa o społecznościowym finansowaniu przedsięwzięć gospodarczych, ale przede wszystkim o pomocy kredytobiorcom. Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili nieruchomości, mieszkania, wybudowali domy i w tym celu wzięli kredyty, a dziś - w sytuacji rosnących stóp procentowych - są w trudnej sytuacji - tłumaczył prezydent.
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom powstała w trudnych czasach. Wzbudziła wiele dyskusji, ale podkreślam, że ten projekt znalazł poparcie większości
- mówił.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Andrzej Duda podkreślił, że dzięki ustawie obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużone do końca października. Dodał, że dotyczy to działań, które miałyby doprowadzić między innymi do obniżenia ceny paliw. Prezydent mówił również, że w dobie wakacyjnych wyjazdów jest to szczególnie ważna kwestia dla polskich rodzin.
Prezydent zaznaczył też, że rozwiązania zawarte w ustawie nie anulują rat, lecz pozwalają na odroczenie płatności. Andrzej Duda podkreślił, że te regulacje mogą pomóc wielu rodzinom. - To zawieszenie spłacania kredytów daje możliwość podjęcia pewnych decyzji finansowych lub majątkowych dotyczących gospodarki finansowej w rodzinie, lub codziennego funkcjonowania - stwierdził prezydent.
Ustawa w czwartek została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 lipca, a wnioski o odroczenie spłat kredytów hipotecznych będzie można składać już w sierpniu.
Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
Umożliwią one zawieszenie spłaty kredytu łącznie na 8 miesięcy do 2023 r., a dokładniej - w dowolnych dwóch miesiącach III i IV kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek.
Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć w swoim banku, w którym spłacamy kredyt hipoteczny. Zgodnie z przepisami można to zrobić w oddziale lub przez Internet. Bank powinien umożliwić nam wybór rat, które chcemy zawiesić, ale uwzględniając zasady, o których wspomnieliśmy wcześniej.