Azerbejdżan pomoże UE odejść od gazu z Rosji, eksport wzrośnie dwukrotnie. Podpisano umowę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisali w Baku umowę o zwiększeniu dostaw kaspijskiego gazu do Europy. Dwustronne porozumienie z Azerbejdżanem ma pomóc Unii Europejskiej odejść od rosyjskiego gazu ziemnego.

- Otwieramy nowy rozdział we współpracy energetycznej z Azerbejdżanem - powiedziała w poniedziałek szefowa Komisji Europejskiej. Dodała, że w związku z wykorzystywaniem przez Rosję surowców energetycznych jako broni Unia Europejska postawiła na zróżnicowanie dostaw.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gaz z Azerbejdżanu ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE

Dwustronne porozumienie z Azerbejdżanem, które podpisano w poniedziałek 18 lipca, przewiduje podwojenie eksportu gazu do Europy do 20 mld metrów sześciennych rocznie przez Południowy Korytarz Gazowy do 2027 roku.

- Unia Europejska zdecydowała się odejść od dostaw z Rosji i skierować ku bardziej niezawodnym i godnym zaufania dostawcom. Azerbejdżan jest dla nas kluczowym partnerem energetycznym - powiedziała na konferencji prasowej w Baku szefowa Komisji Europejskiej.

Już od przyszłego roku sprowadzonych ma być do Europy z Azerbejdżanu 12 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To pozwoli - jak mówiła szefowa Komisji - zrekompensować cięcia w dostawach rosyjskiego gazu.

Rosną obawy o dostawy gazu. Komisja Europejska ma "plan redukcji popytu"

Europa ma problemy z dostawami gazu z powodu sankcji nałożonymi na Rosję. Komisja Europejska informuje, że unijny system gazowy "z nadwyżką zrekompensował" niedobór 25 mld metrów sześciennych zmniejszonego importu rosyjskiego gazu, dzięki 35 mld metrów sześciennych skroplonego surowca i importowi rurociągami z innych krajów.

Jeśli jednak Rosja całkowicie odetnie Europę od gazu, europejskie magazyny nie zostaną wypełnione w 80 proc. - wynika z przeprowadzonych symulacji. To natomiast będzie oznaczać, że zimą zabraknie nawet 20 mln metrów sześciennych gazu w Europie.

Komisja Europejska ma w środę opublikować komunikat w sprawie "planu redukcji popytu". Wynika z niego, że Unia chce zmniejszyć zużycie gazu zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i w przedsiębiorstwach świadczących kluczowe usługi oraz w przemyśle. KE chce osiągnąć redukcję poprzez kampanie zachęcające do oszczędzania gazu przez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 st. Celsjusza, a klimatyzacji do 25 st. Zorganizować mają to państwa członkowskie UE.

Komisja będzie też apelować, aby tam, gdzie jest to możliwe, zastanowić się nad rezygnacją z produkcji energii z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego. KE chce też zaproponować łagodniejsze limity emisji dla przemysłu, w celu zapewnienia większego pola manewru.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza, czy z drożyzną da się walczyć. Zaczynamy od schabowego
Więcej o: