Ukraina celowo osłabiła hrywnę. "To wzmocni gospodarkę w czasie wojny"

Narodowy Bank Ukrainy podwyższył oficjalny kurs wymiany hrywny do dolara o 25 proc. - czytamy w komunikacie. Decyzja ma poprawić konkurencyjność ukraińskich producentów oraz wzmocnić odporność gospodarki w czasie wojny.

Zgodnie z decyzją Narodowego Banku Ukrainy, od czwartku 21 lipca od godz. 9:00 oficjalny kurs USD/UAH wynosi 36,5686. Poprzedni kurs hrywny wynosił 29,25 i został ustanowiony pięć miesięcy temu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Więcej o walutach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Narodowy Bank Ukrainy zmienił kurs hrywny. "Utrzymanie sztywnych kursów pozwoli kontrolować dynamikę inflacji"

Jak czytamy w czwartkowym komunikacie, decyzję o dewaluacji hrywny podjęto w związku z "fundamentalnymi zmianami w charakterystyce ukraińskiej gospodarki" i umocnieniem się dolara.

"Ten krok poprawi konkurencyjność ukraińskich producentów, zbliży warunki wymiany walut dla różnych grup przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz wzmocni gospodarkę w czasie wojny" - czytamy w komunikacie Narodowego Banku Ukrainy.

Prezes NBU Kyryło Szewczenko powiedział, że ustalony 24 lutego oficjalny kurs hrywny stracił na znaczeniu. "Utrzymanie sztywnych kursów pozwoli Narodowemu Bankowi Ukrainy kontrolować dynamikę inflacji i wspierać nieprzerwane funkcjonowanie systemu finansowego. Jest to kluczowy warunek stabilnego funkcjonowania gospodarki, niezbędnego w czasie wojny" - powiedział Szewczenko, cytowany w komunikacie banku centralnego.

Ukraina. Bank centralny utrzymał wysokie stopy procentowe i podwyższył prognozę inflacji

Bank centralny Ukrainy utrzymał w czwartek główną stopę procentową na najwyższym od siedmiu lat poziomie 25 proc. i podwyższył prognozę inflacji na 2022 r. do ponad 30 proc. - czytamy w kolejnym komunikacie banku.

Z powodu rosyjskiej inwazji gospodarka Ukrainy skurczyła się o około 40 proc. r/r w II kwartale 2022 r. "Scenariusz bazowy prognozy makroekonomicznej przewiduje, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 25 proc. co najmniej do II kwartału 2024 r. - podkreśla w komunikacie Narodowy Bank Ukrainy. Podkreślono, że ukraińska gospodarka może się skurczyć o jedną trzecią w 2022 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wygląda sytuacja na rynku walut? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: