Powstanie nowy hotel dla posłów. 300 mln zł za 460 pokoi, basen, restaurację i kaplicę

Członkowie Sejmu doczekają się nowego hotelu. Inwestycja ma pochłonąć 300 mln zł, a sam budynek będzie miał pokój dla każdego posła. Ponadto będzie w nim basen, restauracja i kaplica. We wrześniu ruszy komisja konkursowa.

Hotel, w którym obecnie mieszkają parlamentarzyści, może wkrótce przejść do historii. Kancelaria Sejmu chce bowiem wznieść zupełnie nowe budynki, które będą przystawały do standardów lepiej, niż obecny hotel. 

Obecne warunki, w których mieszkają posłowie, uznać należy za skromne. W 2017 roku szef klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz opublikował na fanpage'u zdjęcie swojego pokoju w hotelu sejmowym, czyli Nowym Domu Poselskim. "Strasznie... jak za karę. PRL-em wionie", "Standard hotelu nie zachwyca", "Na razie to wygląda jak skansen" - napisał.

Pokój w nowym domu poselskimPokój w nowym domu poselskim https://www.facebook.com/kukizpawel/photos/pcb.1616935655040815/1616934575040923/?type=3&theater, Paweł Kukiz

Obecnie w hotelu mieszka przeszło 200 posłów i senatorów spoza Warszawy. Koszt noclegu to 116 zł, które pokrywa kancelaria. 

Zobacz wideo Gowin o "tłustych kotach". „Roiło się od prezesów spółek Skarbu Państwa. Obiecywali posłom pomoc"

Sejm wybuduje nowy hotel dla posłów. Koszt? 300 mln złotych

O nowym hotelu dla posłów mówi się już od ubiegłego roku. Jak się okazuje, komisja konkursowa w tej sprawie ma zostać powołana we wrześniu i wyłoni projekt nowego budynku. "W projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na przyszły rok zaplanowano na ten cel na razie milion złotych" - pisze Fakt.pl.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

W ubiegłym roku mówiło się o 400 pokojach - w tym 90-metrowych apartamentach oraz 17 pokojach o powierzchni 55 m kw. 25 pokoi miałoby być pokojami gościnnymi. Według najnowszych informacji Fakt.pl pokojów będzie jednak więcej, po jednym na każdego posła, czyli 460. - To będą dwupokojowe studia z częścią sypialną i biurową - wyjaśniała Agnieszka Kaczmarska z sejmowej komisji regulaminowej.

Ponadto w budynku powstanie restauracja, kawiarnia basen oraz kaplica. Pod częścią biurową planowany jest parking na 250 samochodów

Hotel ma być wykończony w standardzie trzygwiazdkowym. Na inwestycję przewiduje się 300 mln zł. Budowa będzie trwała pięć lat i rozpocznie się najwcześniej na przełomie 2024 i 2025 roku. - Trochę długo. Trzeba by było, by na tym etapie został nadany jakiś cel priorytetowy - mówi poseł Krzysztof Tchórzewski z PiS

Na czas budowy Kancelaria Sejmu będzie musiała wynająć parlamentarzystom pokoje w innym hotelu w okolicy Sejmu. Ci mogą jednak zdecydować się również na wynajem mieszkania. Na ten cel mogą przeznaczyć 3,5 tys. zł miesięcznie. 

Setki milionów na remont Sejmu

Nowy hotel poselski to niejedyna duża inwestycja, która czeka parlament w najbliższym czasie. Również kompleks sejmowy przy ulicy Wiejskiej przejdzie gruntowne zmiany.

Kancelaria planuje m.in. remont attyk i elewacji budynków zabytkowych, renowacje kopuły Sali Posiedzeń. Całość prac, które mają obyć się w latach 2022-2027 może wynieść od 400 do 500 mln zł, licząc z kosztami hotelu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: