Będzie dodatek kaloryferowy? "Rząd pracuje nad rozwiązaniami dla korzystających z ciepła systemowego"

Rosnące ceny węgla skłoniły rząd do wprowadzenia dodatku węglowego. Ceny energii rosną jednak nie tylko ze względu na droższy węgiel. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rząd szykuje również rozwiązanie dla osób korzystających z ogrzewania systemowego.

Węgiel w ostatnich miesiącach podrożał kilkukrotnie. Domy ogrzewające się użyciem tego surowca, mogą więc mieć zimą problemy. Z tego powodu rząd zdecydował się na wprowadzenie 3 tys. dopłat na zakup węgla. 

Ceny energii rosną jednak nie tylko ze względu na droższy węgiel. Drożeją i gaz, i uprawnienia do emisji. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował, że wzrost taryf w 2023 będzie bezprecedensowy i wyniesie przynajmniej kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ogrzewania odczują wiec również osoby, które nie korzystają do tego celu z węgla. 

Rząd szykuje rozwiązanie na wysokie cen energii

Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla osób korzystających z ciepła systemowego

- poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, zmiany powinny zostać opracowane w ciągu najbliższych tygodni.

Minister wyjaśnił na konferencji prasowej, że przygotowywane są zróżnicowane propozycje osłonowe dla osób korzystających z różnych źródeł ogrzewania.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Piotr Müller tłumaczył, że działania władz nie zawsze muszą opierać się na rozwiązaniach ustawowych. - To mogą być też działania o charakterze technicznym, czyli zapewnienie odpowiedniej produkcji w niektórych obszarach, i tak dalej. Ale oczywiście różne rozwiązania legislacyjne zapewne też będą potrzebne, choćby w zakresie tak zwanego ciepła systemowego. (...) To musi odbyć się we wrześniu, żeby cykl legislacyjny zdążył przejść przez Sejm i Senat - powiedział rzecznik rządu.

Piotr Müller zaznaczył, że oprócz dodatku węglowego działania osłonowe objęły wcześniej także osoby wykorzystujące do ogrzewania gaz ziemny. Przypomniał, że w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżono VAT na gaz z 23 do 0 procent, a na energię elektryczną z 23 do 5 procent.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: