Ceny prądu rosną. Przez upały elektrownie działają gorzej, a susze utrudniają dostawy surowca

Fale upałów są groźne nie tylko dla zdrowia. Wyższe temperatury wpływają również na ceny prądu. Skwar utrudnia bowiem działanie elektrowni gazowych i atomowych. W elektrowniach węglowych przez suszę mogą pojawić się braki surowca - pisze Polski Instytut Ekonomiczny.

Fale upałów są coraz częstsze. Choć wysokie temperatury notowaliśmy również dekady temu, to liczba upalnych dni rośnie. Zwiększa się wówczas ryzyko śmierci z przegrzania. Wysokie temperatury wpływają jednak również na inne aspekty naszego życia. W czasie upałów rosną ceny energii

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Ceny prądu. Susze wpływają na problemy z energią

W ostatnim Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomii czytamy, że upały obniżają wydajność elektrowni gazowych i ograniczają możliwości chłodzenia elektrowni jądrowych. Problemy pojawiają się ze względu na susze, które zmniejszają ilość wody w zbiornikach, z których elektrownie czerpią ją do chłodzenia. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Problemy z tego powodu mają też elektrownie rzeczne. "Według danych ENTSO-E, efektywność elektrowni przepływowych (ang. run-of-river) od początku 2022 r. była niższa niż w latach 2015-2021. We Włoszech wyprodukowano w 2022 r. o 5059 GWh mniej niż wskazywałaby na to średnia z poprzednich lat, we Francji - o 3930 GWh, a w Portugalii - o 2244 GWh".

Ponadto susze zaburzają łańcuchy dostaw. Poziom wody w niemieckiej rzece Ren jest najniższy od 15 lat. Jeszcze kilkadziesiąt centymetrów mniej i transport przestanie być opłacalny dalej niż do Kaub, miasta, które leży w połowie Niemiec. 

Ceny energii rosną przez upały

Efekty zmian klimatu pogłębiają kryzys energetyczny w Europie. We Francji ceny energii przez upały wzrosły do 5-krotności cen sprzed roku, w Niemczech ceny są trzykrotnie wyższe. "Na Epex Spot SE cena niemieckiej energii elektrycznej wzrosła do najwyższych poziomów od marca 2022 roku, we Francji prąd był najdroższy od maja" - piszą ekonomiści. 

PIE podaje, że wysoki popyt na gaz zmniejsza szanse na zapełnienie magazynów gazu. Aby oszczędzać energię, można zmienić nawyki dotyczące temperatury systemów grzewczych. "Redukcja klimatyzacji latem o 2 st. C i obniżenie temperatury zimą o 1 st. C mogą przynieść prawie 12-14 mld metrów sześciennych oszczędności gazu, czyli blisko 10 proc. rocznego importu z Rosji sprzed wojny" - wyliczają ekonomiści. 

Unia Europejska przyjęła w tej sprawie plan awaryjny na wypadek zakręcenia kurka przez Rosję. Znalazły się w nim również wytyczne ws. tego, jakie kroki mogą podjąć kraje członkowskie, by zmniejszyć zużycie gazu. KE zaproponowała na przykład, by w budynkach użyteczności publicznej klimatyzacja latem była ustawiona do 25 stopni, a zimą temperatura ogrzewania powinna być ograniczona do 19 stopni.

Więcej o: