Emerytury stażowe - Piotr Duda z apelem do PiS. "Proszę o pilne odblokowanie prac nad projektem"

Najnowsze informacje o emeryturach stażowych nie są zbyt optymistyczne - projektem "Solidarności" w drugiej połowie tego roku ma się zająć odpowiednia komisja. Przedstawiciele rządzącej partii udzielają jednak wymijających odpowiedzi w temacie.

Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wystosował list do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, ws. emerytur stażowych. Związkowiec wyraził swoje oburzenie w związku z brakiem postępów nad projektem złożonym osiem miesięcy temu.

"To niezrozumiałe i sprzeczne z dotychczasowymi standardami stosowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość. Również niezrozumiałe i oburzające jest niepodejmowanie prac nad projektem prezydenckim, który wpłynął do Sejmu 14 grudnia 2021 r. To już blisko 8 miesięcy!" - czytamy w liście cytowanym przez "Tygodnik Solidarność". 

Proszę o pilne odblokowanie prac nad projektem Solidarności, o pilne procedowanie projektu prezydenckiego, tak aby były one punktem wyjścia do wypracowania możliwie najlepszego rozwiązania kwestii emerytur stażowych

- zaapelował Piotr Duda. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Emerytury stażowe. Marszałek Sejmu dostarcza najnowsze informacje nt. projektu

Odpowiedź na list związkowców pojawiła się na stronach Centrum Informacyjnego Sejmu. Poinformowano, że projekt niezwłocznie otrzymał numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, które miało miejsce w grudniu ubiegłego roku. 

"Warto dodać, że pomimo złożonego w trakcie pierwszego czytania wniosku o odrzucenie projektu już na tym etapie prac, za dalszym jego procedowaniem w Komisji opowiedziała się przytłaczająca większość posłów - 426 na 444 biorących udział w głosowaniu" - czytamy w komunikacie. Można się też dowiedzieć, że projekt ustawy znajduje się planie prac na II półrocze 2022 roku Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Pytanie o, to kiedy komisja zajmie się projekt, zadał również Tadeusz Tomaszewski podczas posiedzenia Sejmu 19 lipca. Odpowiedziała mu Urszula Rusecka, posłanka PiS i przewodnicząca komisji. Nie podała jednak konkretnej daty, a jedynie przekazała, że członkowie komisji dowiedzą się o terminie rozpatrywania projektu w konstytucyjnym terminie. 

- Chciałbym zapytać, czy to prawda, że nie rozpatrujemy tego projektu, dlatego że nie ma stanowiska rządu? Nie ma stanowiska rządu, dlatego że nie macie politycznej odwagi, żeby powiedzieć, że pan premier Mateusz Morawiecki jest przeciwko temu projektowi obywatelskiemu (…). Dlatego są hamowane prace, aby nie podjąć ostatecznej decyzji – pytał wcześniej poseł Tomaszewski.

Emerytury stażowe. Projekt "Solidarności" oraz prezydenta

Związkowcy chcieliby, żeby prawo do emerytury stażowej przysługiwało osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.

Projekt prezydenta Dudy przewiduje, że emerytura stażowa byłaby możliwa po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Obligatoryjnym warunkiem do przejścia na wcześniejszą emeryturę byłoby także osiągnięcie odpowiednio wysokiego kapitału tzn. wystarczającego na wypłatę co najmniej najniższej emerytury. Projekt ten również został skierowany do Sejmu. Zgodnie z jego założeniami, emerytury stażowe miałby wejść w życie od początku 2023 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: