Ceny węgla, paliw i pelletu - wtorek 02.08. Węgiel potaniał, ceny paliw lekko w górę

Rynkowe notowania cen węgla we wtorek 2 sierpnia. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) spadła do ok. 321 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw są o kilka groszy wyższe niż w poniedziałek. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od 2340 zł do 2740 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Ceny węgla - wtorek 02.08.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według aktualnego wskaźnika cen, we wtorek 2 sierpnia 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 320,80 dolara za tonę. W przeliczeniu na polską walutę - wg. obecnego kursu - jest to 1474,40 zł za 1000 kg węgla.

Ceny węglaCeny węgla Źródło: Stooq.pl

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu.

Na stronie PGG cena węgla waha się od 710,94 zł do 1045 zł za 750-1000 kg. Najtańszy z nich to Orzech Sośnica i Groszek Sośnica (710,94 zł za tonę), a najdroższy - Pieklorz Ekogroszek - kosztuje 1045 zł za tonę.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Szef PGE zapewnia, że będzie węgiel dla elektrowni. "Płynie do nas 11 statków"

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy

22 lipca Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Przewiduje ona, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel. Potwierdził to rzecznik resortu środowiska, co spotkało się krytyką ekspertów. Dawid Czopek w rozmowie z Gazeta.pl powiedział, że "to się nazywa dodatek węglowy, ale dla mnie to jest dodatek socjalny".

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Mateusz Morawiecki i Jacek SasinRząd szykuje kolejne dopłaty do paliw, nie tylko na węgiel

Ceny paliw - wtorek 02.08.07.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w Polsce to:

  • PB95 - 7,13 zł;
  • PB98 - 7,59 zł;
  • ON - 7,46 zł;
  • ON+ - 7,69 zł;
  • LPG - 3,27 zł.

Ceny paliw od poniedziałku nieco wzrosły. Wyjątkiem jest benzyna PB95, która potaniała o 2 grosze. Jednak za PB98 kierowcy zapłacą o 3 grosze więcej. Olej napędowy podrożał o 2 grosze, a ON+ o 3 grosze. Z kolei za autogaz należy zapłacić więcej o 1 grosz.

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyła też Moya, która oferuje zakup tańszego paliwa bez aplikacji i miesięcznego limitu.

Paliwo (zdjęcie ilustracyjne)Ceny paliw w dół. "Benzynę 95-oktanową można kupić za mniej niż 7 złotych"

Ceny pelletu - wtorek 02.08.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. We wtorek 2 sierpnia w Castoramie ceny za tonę wahają się od 2460 zł do 2690 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2340 zł do 2730 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 2670 zł do 2740 zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: