Łóżko w open space? Rząd ułatwi przekształcanie budynków handlowych i biurowych w mieszkalne

Przekształcenie budynków biurowych i handlowych w mieszkalne będzie łatwiejsze - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał szef resortu, prace nad rozwiązaniem są zaawansowane i w ciągu kilku tygodni projektem ustawy zajmie się Rada Ministrów, a następnie trafi on do parlamentu.
Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Rozwiązanie jest odpowiedzią na problemy - z jednej strony - z dostępnością mieszkań, których potrzeba więcej w związku z napływem do Polski Ukraińców uciekających przed wojną, a z drugiej strony - z wykorzystaniem powierzchni biurowych i handlowych. Zainteresowanie nimi zmniejszyło się w związku z pandemią koronawirusa i niejednokrotnie duże biurowce lub sklepy stoją puste i tracą na wartości.

Rząd ułatwi przekształcanie biurowców na mieszkania

Przekształcenie budynków biurowych i handlowych na mieszkalne nie będzie wymagać pozwolenia na budowę i zgłoszenia, wyjątkiem będą elementy konstrukcyjne budynku. "Zgodę na przekształcenie będzie wydawał samorząd" - powiedział minister Waldemar Buda:

To samorząd będzie podejmował decyzję i uchwałą będzie wskazywał, który teren, pomimo wskazania w planie, bądź studium przeznaczenia na usługi albo na obiekt galeryjny, handlowy, będzie mógł być poddany konwersji na rzecz mieszkalnictwa. To będzie się wiązało z tym, że samorząd będzie mógł oczekiwać, żeby 5 procent wydzielonych mieszkań trafiła do zasobu komunalnego

- mówił w trakcie konferencji prasowej Waldemar Buda.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński dodał, że w ten sposób uda się szybko zmienić przeznaczenie budynków. - Sam proces przekształcenia terenu teraz trwa niestety latami, zmiana studium, zmiana planu. My reagujemy na potrzebę chwili. W miastach, w miejscowościach, gdzie są tereny przeznaczone pod handel, czy pod biurowce, będzie ten teren można w prosty sposób, uchwałą Rady, przekształcić - powiedział Piotr Uściński.

Ministerstwo rozwoju i technologii szacuje, że dzięki nowym przepisom w krótkim czasie powstanie kilka tysięcy mieszkań. W Polsce jednak brakuje według ostrożnych szacunków przynajmniej miliona mieszkań,  albo nawet 3 mln, według raportu HRE z 2018 roku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: