Koszalin. Mieszkańcy zapłacą za ogrzewanie niemal dwa razy więcej. "To jest tragedia, tragedia"

Ceny energii rosną, a wraz z nimi koszty ogrzewania. Przedsiębiorstwa energetyczne już ostrzegają obywateli o podwyżki. W Koszalinie mieszkańcy dostali właśnie informację o niemal dwukrotnych podwyżkach za ciepło.

Embargo na rosyjski węgiel wywindowało ceny tego surowca trzykrotnie. Rząd zdecydował się wypłacić więc 3 tys. zł dodatku węglowego. Drożeje jednak cała energia. Już w zeszłym roku ceny energii skoczyły o kilkaset procent ze względu m.in. na drożejące uprawnienia do emisji. W tym roku Polacy również muszą się szykować na olbrzymie podwyżki. 

Zobacz wideo Ekspert: Pompy ciepła są najlepszą receptą z perspektywy gospodarstw domowych

Koszalin. Ceny za ciepło wzrosną niemal dwukrotnie

Miejska Energetyka Cieplna (MEC) w Koszalinie podniosła opłaty za ogrzewanie o 79 proc. - informuje TVN24. Przedsiębiorstwo tłumaczy, że jest to związane ze wzrostem cen za węgiel i gaz oraz wyższymi opłatami za CO2. 

Obecnie dostawy (węgla - red.), które do nas przychodzą, są w cenie 1500 złotych netto za tonę, natomiast w ubiegłym roku te ceny kształtowały się na poziomie 300 złotych za tonę

- mówi Robert Mania, prezes MEC w Koszalinie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak wyjaśnia, tylko 2 proc. to wzrost kosztów firmy. Za 64 proc. podwyżki odpowiadają wyższe ceny surowców, a za 13 proc.wzrost cen uprawnień do emisji CO2

Ja dostałam za ciepłą wodę i za ogrzewanie 70 procent podwyżki. Mam kredyt mieszkaniowy i jeszcze tyle czynszu. Tak, że to jest tragedia, tragedia. Ściskają nas z dwóch stron 

- mówi w rozmowie z TVN24 jedna z koszalinianek. 

Rząd zapowiada, że dla osób, które ogrzewają domy innym opałem, pomoc będzie zróżnicowana

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział mechanizm wsparcia również dla gospodarstw domowych ogrzewających domy np. olejem opałowym czy pelletem. Nie wykluczył m.in. obniżki VAT na te produkty. Pozwoliłoby to obniżyć koszty opału o ok. 12 proc.

Źródła bliskie rządu twierdzą jednak, że będzie to dopłata analogiczna do tej węglowej - informuje RMF FM. Dodatki mają być nie wyższe niż 3 tys. zł i zróżnicowane w zależności od używanego paliwa. Premier mówił, że ceny tych surowców są inne, dlatego też zróżnicowana musi być pomoc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: