Unijne miliony dla czterech polskich województw. Na pomoc dla uchodźców i nie tylko

Komisja Europejska zatwierdziła przekazanie Polsce 31 milionów euro w ramach wsparcia za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Środki pochodzić będą z programu REACT-EU. W jego ramach Bruksela uruchomiła łącznie ponad 50 mld euro.

Po wybuchu wojny w Ukrainie Bruksela nie zdecydowała o uruchomieniu nowych środków, które miałyby zostać przekazane do państw przyjmujących ukraińskich uchodźców. Bruksela postanowiła, że przesunie środki, które wyasygnowane zostały wcześniej na inne cele. Przedstawiciele Komisji Europejskiej argumentowali, że niemożliwe jest stworzenie w ramach obecnie przyjętego budżetu nowych instrumentów finansowych.

Zobacz wideo Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy? Czy ceny zaczynają spadać? Pytamy ekspertkę

To tu trafią miliony z UE. Cztery polskie województwa zyskają

Wiadomo już, które regiony Polski w największym stopniu zyskają na decyzji Brukseli, która przesuwa środki w ramach programu REACT-EU. Łącznie do naszego kraju trafi 31 mln euro, co stanowi równowartość ok. 146 mln zł. Do województwa śląskiego trafi 12 milionów euro. Środki będą mogły zostać przeznaczone na cyfryzację, zwiększenie efektywności energetycznej oraz odnawialną energię.

Pieniądze otrzyma też województwo zachodniopomorskie. W tym wypadku mowa o 3 milionach euro, które będą mogły zostać przeznaczone na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych. Dotacje będą mogły być wydane na dostosowanie istniejącej infrastruktury dla osób, które uciekają przed wojną na Ukrainie.

3,5 mld euro dla krajów, które pomagają uchodźcom

Kolejne wsparcie, tym razem w wysokości 16 mln euro, trafi do województwa lubelskiego. Tu środki będą mogły być wydane na interwencje w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzację oraz poprawę efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia.

10 milionów euro otrzyma też województwo podkarpackie. I tu unijne środki będą mogły być wydane na odnawialne źródła energii, modernizację cieplną budynków służb ratunkowych oraz bezpośrednio na wspieranie uchodźców z Ukrainy. Chodzi o zapewnienie im mieszkań - podaje TVN24.

Do tej pory kraje unijne otrzymały w ramach programu REACT-EU 3,5 miliarda euro zaliczek.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: