Paweł Gruza zastąpi Iwonę Dudę. Poznaliśmy nowego prezesa PKO BP. "Konsensus w PiS"

Paweł Gruza będzie nowym prezesem banku PKO BP. Zastąpi na tym stanowisku Iwonę Dudę, która złożyła rezygnację. Tak zdecydowała we wtorek rada nadzorcza banku. Teraz zgodę wyrazić musi Komisja Nadzoru Finansowego.

We wtorek Polski system bankowy przeżył prawdziwe trzęsienie ziemi. Media obiegła bowiem informacja, że dotychczasowa prezeska PKO BP Iwona Duda złoży rezygnację. Kilka godzin później te informacje się potwierdziły. Zastąpić ma ją Paweł Gruza.

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?

PKO BP z nowym prezesem

"Rada Nadzorcza Banku z dniem 10 sierpnia 2022 r. powołała Pana Pawła Gruzę na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Banku na bieżącą wspólną kadencję Zarządu Banku, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., a pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody, powołała Pana Pawła Gruzę na stanowisko Prezesa Zarządu Banku. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego Rada Nadzorcza powierzyła Panu Pawłowi Gruzie kierowanie pracami Zarządu" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Gruza uznawany jest za jednego z najlepszych specjalistów od uszczelniania podatków. W resorcie finansów był odpowiedzialny za podatki, to główna "twarz" uszczelniania systemu podatkowego przez fiskusa. Paweł Gruza jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000 – 2006 pracował w firmach doradczych, a od kwietnia 2016 r. był wiceministrem Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło. Wiceszefem resortu finansów jest od listopada 2016 r.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Paweł Gruza ma zadowolić wszystkich w PiS-ie?

Od czasów Zbigniewa Jagiełło, który pełnił funkcje prezesa PKO BP w latach 2009-2021 to już trzecia zmiana prezesa na przestrzeni dwóch lat. W 2021 roku stanowisko to pełnili także Jan Emeryk Rościszewski oraz Iwona Duda. Teraz zmieni ją Paweł Gruza. Business Insider twierdzi, że to wynik gry politycznej wewnątrz PiS, a nowy prezes ma być wynikiem "konsensusu pomiędzy interesami różnych frakcji w PiS". 

- Paweł Gruza połączy ambicje różnych frakcji w PiS mających wpływ na obsadę kluczowych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Z tego wyboru zadowolony może być zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i wicepremier Jacek Sasin - powiedziała Business Insiderowi osoba z kręgów rządowych.

Więcej o: