Dodatek węglowy. Od kiedy można złożyć wniosek? Gdzie znaleźć wzór wniosku?

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych ogrzewających budynki węglem. Przypominamy, skąd można pobrać wzór wniosku.

Dodatek węglowy wynoszący 3 tys. złotych ma być jednorazowym wsparciem gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest coraz droższy i niedostępny węgiel albo paliwo zawierające węgiel. Ustawę o dodatku węglowym Sejm przyjął 22 lipca 2022 r.

Skąd pobrać wzór wniosku o dodatek węglowy?

W zeszłą środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wzór wniosku o dodatek węglowy. Dokument jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Wniosek podzielono na trzy części. W pierwszej wnioskodawca podaje swoje dane osobowe: imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, PESEL (a jeśli go nie ma, wystarczy numer dokumentu stwierdzającego tożsamość) i adres zamieszkania. Nieobowiązkowo można wpisać także numer telefonu i adres e-mail. Niżej podaje się jeszcze numer rachunku płatniczego, na który zostaną wysłane pieniądze.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Druga część to deklaracja czy gospodarstwo jest jedno- czy wieloosobowe. W drugim przypadku konieczne będzie wpisanie danych pozostałych domowników. W trzeciej części wybiera się natomiast rodzaj głównego źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Składając wniosek, zaświadcza się, że podane w nim informacje są zgodne z prawdą.

Dodatek węglowy. Od kiedy składanie wniosków?

11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Weszła ona w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 13 sierpnia 2022 r. (sobota). Oznacza to, że już w najbliższych dniach powinna być możliwość wnioskowania o wsparcie na węgiel.

Wiadomo już na pewno, że wnioski o świadczenie będą przyjmowane do 30 listopada. Będzie można je składać elektronicznie lub na piśmie do urzędu gminy. Dodatek będzie wypłacany w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: