Dodatek węglowy wynoszący 3 tys. złotych ma być jednorazowym wsparciem gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest coraz droższy i niedostępny węgiel albo paliwo zawierające węgiel. Ustawę o dodatku węglowym Sejm przyjął 22 lipca 2022 r.
W zeszłą środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wzór wniosku o dodatek węglowy. Dokument jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Wniosek podzielono na trzy części. W pierwszej wnioskodawca podaje swoje dane osobowe: imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, PESEL (a jeśli go nie ma, wystarczy numer dokumentu stwierdzającego tożsamość) i adres zamieszkania. Nieobowiązkowo można wpisać także numer telefonu i adres e-mail. Niżej podaje się jeszcze numer rachunku płatniczego, na który zostaną wysłane pieniądze.
Druga część to deklaracja czy gospodarstwo jest jedno- czy wieloosobowe. W drugim przypadku konieczne będzie wpisanie danych pozostałych domowników. W trzeciej części wybiera się natomiast rodzaj głównego źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.
Składając wniosek, zaświadcza się, że podane w nim informacje są zgodne z prawdą.
11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Weszła ona w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 13 sierpnia 2022 r. (sobota). Oznacza to, że już w najbliższych dniach powinna być możliwość wnioskowania o wsparcie na węgiel.
Wiadomo już na pewno, że wnioski o świadczenie będą przyjmowane do 30 listopada. Będzie można je składać elektronicznie lub na piśmie do urzędu gminy. Dodatek będzie wypłacany w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>