Podatek dochodowy. Ostatnie dni na zmianę formy opodatkowania dla ryczałtowców

Termin zmiany formy opodatkowania w przypadku ryczałtowców, którzy chcą rozliczyć się na zasadach ogólnych kończy się 22 sierpnia 2022 r. Zmiana opodatkowania będzie miała zastosowanie jedynie w trwającym roku podatkowym.

Polski Ład według zmian z 1 lipca 2022 roku umożliwia przedsiębiorcom zmienić formę opodatkowania. Ci, którzy rozliczają się ryczałtowo i płacą podatek liniowy, będą mogli przejść na skalę podatkową. Ryczałtowcy mają taką możliwość w połowie bieżącego roku, jednak na dokonanie takiej zmiany pozostał niecały tydzień.

Zobacz wideo W co inwestować, żeby nie stracić oszczędności przez inflację?

Do kiedy podatek dochodowy dla przedsiębiorców?

Możliwości zmiany opodatkowania są ograniczone. Ryczałtowcy, którzy będą chcieli przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić jedynie do 22 sierpnia. Taka zmiana wpłynie jedynie na drugą połowę roku podatkowego. Pierwszą należy wtedy rozliczyć na zasadzie podatku zryczałtowanego.

Przypominamy, że opodatkowanie według skali podatkowej charakteryzuje się występowaniem progu dochodowego ustalonego na poziomie 85 528 zł. Dla dochodów poniżej tego progu, uzyskanych w ciągu roku, skala podatkowa wynosi 17 proc. wartości dochodu, przy czym podatek należy pomniejszyć o kwotę wolną od podatku. Natomiast wysokość stawki podatku zryczałtowanego jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności i może wynieść od 2 do nawet 17 proc. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zmienić formę opodatkowania?

Zmiany tych form rozliczenia podatkowego można dokonać za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Portal forsal.pl wyjaśnia, że w takiej sytuacji pierwszym miesiącem rozliczanym na skali podatkowej będzie lipiec. Czyli wszystkie zdarzenia gospodarcze od 1 lipca muszą być ewidencjonowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. 

Więcej o: