Goldman Sachs po publikacji danych PKB w krajach Europy Środkowo-Wschodniej przedstawił nowe prognozy. Bank przewiduje, że roczny wzrost gospodarczy w 2022 r. dla Węgier wyniesie 6 proc., a dla Rumunii 7,1 proc. Prognozy dla tych krajów zostały podniesione - wcześniej wynosiły odpowiednio 5,4 proc. i 5,7 proc. Z kolei prognoza dla Polski została obniżona z 5,9 proc. do 3,9 proc.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
PKB Polski w II kwartale 2022 r. skurczyło się o 2,3 proc. w porównaniu do I kwartału. Goldman Sachs wskazał, że nie spodziewał się tak mocnego spadku. Analitycy banku prognozowali wzrost o 0,2 proc. kw/kw, natomiast konsensus ekonomistów zakładał spadek o 0,6 proc. kw/kw.
"Patrząc w przyszłość, spodziewamy się zacieśnienia globalnych warunków finansowych oraz spowolnienia popytu zewnętrznego, co wpłynie na aktywność w drugiej połowie roku. Zanikające wsparcie ze strony normalizacji po pandemii prawdopodobnie również przyczyni się do ograniczenia wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej" - piszą analitycy Goldman Sachs.
Główny Urząd Statystyczny podał w środę najnowsze dane o wzroście gospodarczym. Według tzw. szybkiego szacunku PKB Polski urósł w drugim kwartale 2022 r. realnie o 4,5 proc. rok do roku. Jednak w relacji kwartał do kwartału, PKB Polski w drugim kwartale spadło aż o 2,3 proc.
Z kolei jak podał Eurostat, Polska w ujęciu kwartalnym miała najmocniejszy spadek PKB w całej Unii Europejskiej. Przed Polską jest Łotwa (spadek PKB o 1,4 proc.) i Litwa (spadek PKB o 0,4 proc.). Z kolei trzy pierwsze pozycje w zestawieniu zajmują: Holandia (wzrost PKB o 2,6 proc.), Rumunia (wzrost PKB o 2,1 proc.) i Szwecja (wzrost PKB o 1,4 proc.).
Natomiast wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej największym kwartalnym wzrostem cieszą się Węgry, które odnotowały wzrost PKB o 1,1 proc. W przypadku pozostałych krajów tej grupy - Słowacji i Czech - nastąpił niewielki wzrost PKB, odpowiednio o 0,4 proc. i 0,2 proc.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Polska w ujęciu kwartalnym miała najmocniejszy spadek PKB w całej Unii Europejskiej