Reuters: Joe Biden szykuje dla Ukrainy kolejne 800 mln dolarów pomocy wojskowej

Stany Zjednoczone przygotowują około 800 milionów dolarów dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Decyzja w tej sprawie może zostać ogłoszona jeszcze w piątek - podaje Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła.

Prezydent USAJoe Biden zapewni Ukrainie dodatkową pomoc wojskową, korzystając z mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA), który pozwala prezydentowi Stanów Zjednoczonych zezwolić na transfer nadwyżki broni z amerykańskich zapasów - dowiedziała się Agencja Reutera. Według anonimowych źródeł decyzja może zostać ogłoszona już w piątek, lub w przyszłym tygodniu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

BidenUSA ogłaszają największy dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Rosja szykuje referendum w Ukrainie. "USA będą kontynuować wsparcie militarne"

Prorosyjskie władze w okupowanych obwodach zaporskim i chersońskim organizują referendum w sprawie przyłączenia tych regionów do Rosji - informowała na początku sierpnia agencja Interfax. Wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że USA nigdy nie uznają aneksji, a działania Moskwy spotkają się ze stanowczą odpowiedzią.

- Spodziewamy się, że Rosja będzie manipulować wynikami tych referendów, aby fałszywie twierdzić, że Ukraińcy chcą przyłączenia do Rosji - powiedział, dodając, że z badań opinii publicznej jasno wynika, iż jakiekolwiek wolne i uczciwe referendum na tych terenach nie zakończyłoby się poparciem aneksji.

Rosyjski żołnierz. Zdjęcie ilustracyjne.Wojna w Ukrainie. Będzie referendum w obwodzie zaporoskim

Urzędnik powiedział też, że każda domniemana aneksja będzie nielegalna i bezprawna. - Byłoby to rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. Nie pozwolimy, aby pozostało to bez odpowiedzi - dodał.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji zapowiedział, że USA będą eksponować nielegalne działania Rosji i kontynuować wsparcie militarne Ukrainy, by mogła odzyskać terytoria przejęte przez Moskwę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"
Więcej o: