Emerytury stażowe projektu "Solidarności" nie podobają się prezesce ZUS. "Poważne negatywne konsekwencje"

ZUS jest przeciwny emeryturom stażowym. Prof. Gertruda Uścińska, prezeska Zakładu w rozmowie z money.pl skrytykowała szczególnie projekt "Solidarności". Jej zdaniem projekt ten może doprowadzić do obniżenia emerytur osób, które z nich korzystają.

Pod koniec lipca przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda wystosował list do marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, ws. emerytur stażowych. Związkowiec wyraził swoje oburzenie w związku z brakiem postępów nad projektem złożonym osiem miesięcy temu.

Odpowiedź na list związkowców pojawiła się na stronach Centrum Informacyjnego Sejmu. Poinformowano, że projekt niezwłocznie otrzymał numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, które miało miejsce w grudniu ubiegłego roku. Projekt ustawy znajduje się planie prac na II półrocze 2022 roku Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

Prezeska ZUS krytycznie o emeryturach stażowych

Prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z money.pl skrytykowała projekt "Solidarności". Związkowcy chcieliby, żeby prawo do emerytury stażowej przysługiwało osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej.

Trzeba jasno powiedzieć, że jeśli te przepisy wejdą w życie, oznaczać to będzie poważne negatywne konsekwencje zarówno dla ubezpieczonych, jak i systemu

- oceniła prezeska ZUS. Dodała, że jej zdaniem projekt ten przede wszystkim doprowadzi do obniżenia wysokości emerytury ubezpieczonych, którzy z nich skorzystają.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Prof. Uścińska uważa ponadto, że emerytury stażowe w tej formie zmniejszyłyby podaż pracy osób w wieku przedemerytalnym, co zmniejszyłoby aktywność zawodową w tej grupie wiekowej. Dodała też, że całościowo aktywność zawodowa Polaków zostałaby skrócona. - Na całym świecie, wraz z wydłużaniem trwania życia oraz trwania życia w zdrowiu, zachęca się do wydłużania aktywności ekonomicznej - tłumaczy prezeska ZUS. Jak wyjaśniała dalej, emerytury stażowe mają sens w krajach, gdzie wiek emerytalny jest wysoki, jak np. w Niemczech. Dla wszystkich wynosi on tam 67 lat, a na emeryturę można przejść po osiągnięciu 45 lat okresów składkowych i nieskładkowych. 

Ile będą kosztować emerytury stażowe?

Prof. Uścinska przedstawiła też szacunki dot. kosztów wprowadzenia emerytury stażowych. Jak wylicza ZUS, wydatki na emerytury z FUS wzrosłyby o 4 mld zł w 2022 roku i o 7,1 mld zł w 2023 roku. 

Prezeska ZUS już standardowo przypomniała, że każdy kolejny rok aktywności po osiągnięciu wieku emerytalnego to dodatkowe 10-15 proc. do wysokości świadczenia.   

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: