Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Zmiany od 1 września

Limity zarobkowe dla rencistów oraz emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego zmienią się od 1 września. Do zawieszenia świadczenia dojdzie, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 złotych brutto.

Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn) może dorabiać bez żadnych limitów. Natomiast renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą dorabiać, lecz muszą pamiętać o granicznych kwotach przychodu, a te zmieniają się co kwartał.

Więcej o emeryturach i innych świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS ogłosił nowe limity

W II kwartale 2022 r. płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również będą nieco niższe, tj. o kilkadziesiąt złotych - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jak dodał, uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu.

Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu.

Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - od września będzie to kwota 8003,20 zł brutto. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

ZUS poda w grudniu nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie br. Zmienią się znowu od 1 grudnia 2022 r. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: