Superjacht "rosyjskiego króla stali" sprzedany. Axioma jest wart grube miliony

Superjacht Axioma o wartości 75 mln dolarów, który należał do rosyjskiego oligarchy, został sprzedany na licytacji - podaje Agencja Reutera. To pierwszy jacht, który po skonfiskowaniu trafił pod młotek. Statek został zajęty w marcu na Gibraltarze w związku z sankcjami, które zostały nałożone na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Luksusowy superjacht o długości 72,5 metra został sprzedany we wtorek na aukcji przez Sąd Admiralicji Gibraltaru w systemie zamkniętych ofert, które zostały przesłane drogą elektroniczną - podaje Agencja Reutera. Jak czytamy, do licytacji wpłynęły 63 oferty. Nie wiadomo, kim jest nabywca i jaką kwotę zapłacił za jacht.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jacht Axioma, zdjęcie ilustracyjneGibraltar podstępem skonfiskował jacht rosyjskiego oligarchy

Superjacht Axioma został skonfiskowany przez JP Morgan. Gibraltar pomógł, używając podstępu

Axioma została skonfiskowana pod koniec marca br. Jednostka wpłynęła 22 marca do portu w Gibraltarze (terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii), a następnie została zatrzymana. Amerykański holding finansowy JP Morgan uzyskał sądowy nakaz, który uprawniał do zarekwirowania jachtu, natomiast władze Gibraltaru najpierw przekazały załodze jachtu, że może bezpiecznie zacumować, a następnie w drodze podstępu zajęto jednostkę.

Superjacht należał do holdingu Brytyjskich Wysp Dziewiczych o nazwie Pyrene Investments, którego współwłaścicielem jest rosyjski oligarcha Dmitrij Pumpjański - miliarder oraz właściciel koncernu produkującego stal TMK PJSC. 58-letni "król stali" według magazynu "Forbes" dysponuje majątkiem o wartości 2 mld dolarów. Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Rosjanin został objęty sankcjami.

Jacht Solaris Romana Abramowicza, zdjęcie ilustracyjneSuperjacht Abramowicza ucieka przed sankcjami. Statki rosyjskich oligarchów ukrywają się po całym świecie [MAPA]

Rosyjski oligarcha miał warunki udzielonej pożyczki

Superjacht Axiom został skonfiskowany po tym, jak amerykański bank JP Morgan poinformował, że jego właściciel Dmitrij Pumpjański miał złamać warunki udzielonej mu pożyczki - wyjaśnia Agencja Reutera. Rosyjski oligarcha ma być winny bankowi 20 mln dolarów.

JP Morgan z wylicytowanej kwoty ma zażądać tyle, ile jest mu winny oligarcha, a pozostała część sumy ze sprzedaży superjachtu ma zostać zadysponowana zgodnie z decyzję sądu w Gibraltarze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kierwiński: To nie jest normalne, że majątki rosyjskich oligarchów nie zostały zamrożone
Więcej o: