Piotr Müller: "Rząd chce zamrozić taryfy na gaz w 2023 r.". Ale z cenami i tak może być problem

Rząd chce zamrozić taryfy na gaz w 2023 roku - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał jednak, że pełna rekompensata podwyżek cen gazu jest niemożliwa. - Środki muszą się mieścić w możliwościach budżetowych państwa - mówił.

- Nie dopuścimy do tego, żeby ceny gazu poszybowały tak wysoko, jak wynika to ze wzrostu cen hurtowych, bo to oznaczałoby gigantyczne podwyżki - mówił w środę Piotr Müller podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że pełna rekompensata podwyżek jest "niemożliwa".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gazprom ogranicza dostawy gazu do Europy. Na zdjęciu siedziba rosyjskiego koncernu w Petersburgu, 20 maja 2021.Gazprom zawiesza dostawy przez Nord Stream. Gaz jako "broń wojenna" Rosji

Gaz. "Poziom, na którym zostaną zamrożone taryfy, będzie zależał od sytuacji na rynku"

- Poziom, na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz, będzie zależał od sytuacji na rynku międzynarodowym - podkreślił Müller. Jak mówił, rząd może zamrozić taryfy na określonym poziomie, ale za każdą różnicę dopłaca budżet państwa. - Środki finansowe muszą być na określonym poziomie, niedługo przedstawimy kalkulacje w tym zakresie - powiedział

Rzecznik rządu przekazał również, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad "pewnym systemem dopłat" dla sektora przedsiębiorstw energochłonnych. - Pełnych rozwiązań nie ma, ale wsparcie zostanie wypłacone w tym roku - dodał.

- Środki muszą się mieścić w możliwościach budżetowych państwa - mówił Müller i dodał, że wsparcie powinno trafiać do tych obszarów przemysłu, które są kluczowe z punktu widzenia ryzyk inflacyjnych i generowania wyższej inflacji.

Adam GlapińskiPonuro w polskiej gospodarce. 'Dobrze już było, lepiej nie będzie'

URE popiera mrożenie taryf na gaz również w 2023 roku

Ustawa o ochronie odbiorców cen gazu ze stycznia 2022 r. przewiduje zamrożenie do końca roku stawek zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na gaz na poziomie z końca 2021 r.

- Mrożenie w obszarze cen gazu dla klientów indywidualnych ma miejsce w tym roku i rekomenduję kontynuowanie tych działań w 2023 roku - powiedział w magazynie "EKG" w TOK FM Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Zobacz wideo Polski konsument zwykle kieruje się ceną, ale nie zawsze. Co słychać na rynku AGD?
Więcej o: