Osoby całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji oraz seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mogą otrzymać dodatek lub zasiłek pielęgnacyjny. Pierwszy z nich jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugi przez gminę.
Na dodatek pielęgnacyjny może liczyć każda osoba, która ukończyła 75 lat. W takim wypadku świadczenie to należy się z urzędu i nie ma potrzeby składania żadnych wniosków. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mimo że wiek takiej osoby nie ma znaczenia, by otrzymać dodatek, należy wypełnić wniosek, dołączając do niego zaświadczenie o stanie zdrowia. Wniosek można złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.
Dodatku nie otrzymają jednak osoby, którym został przyznany już zasiłek pielęgnacyjny, a także te, które przez więcej niż dwa tygodnie w miesiącu znajdują się w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym. Decyzja o przyznaniu dodatku jest podjęta przez ZUS zazwyczaj w ciągu 30 dni od czasu przekazania wszystkich dokumentów. Od decyzji można się odwołać.
Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Od 1 marca 2022 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 256,44 zł. Jego wysokość podlega corocznej waloryzacji. Świadczenie to jest wolne od podatku dochodowego, nie podlega też egzekucji sądowej ani administracyjnej. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest wraz z emeryturą lub rentą.