Ceny węgla, paliw i pelletu - piątek 02.09.2022. Węgiel znów droższy, autogaz coraz tańszy

Rynkowe notowania cen węgla w piątek 2 września. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła do ok. 348 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw także zdrożały. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od ok. 2540 zł do 3340 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla - piątek 02.09.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Według aktualnego wskaźnika cen, w piątek 2 września 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 348,50 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1648,36 zł za 1000 kg węgla. To wzrost o 6,25 dolara względem czwartku.

Ceny węglaCeny węgla Źródło: Stooq.pl

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Od 16 sierpnia PGG podniosła średnią cenę węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej, która wynosi 1200 zł. Dotychczas było to 1000 zł.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy

22 lipca Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Przewiduje ona, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel.

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Ceny paliw - piątek 02.09.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w piątek 2 września w Polsce to:

  • PB95 - 6,47 zł;
  • PB98 - 7,17 zł;
  • ON - 7,53 zł;
  • ON+ - 7,73 zł;
  • LPG - 3,09 zł.

Średnia cena PB95 spadła o 1 grosz, ale cena PB98 wzrosła o 1 grosz. Kierowcy zapłacą również średnio o 3 grosze więcej za olej napędowy. Z kolei cena ON+ bez zmian, a autogaz potaniał o 2 grosze.

PKN Orlen, Lotos, BP, Moya, Circle K i Shell wprowadziły rabat na paliwo, który pierwotnie miał obowiązywać do końca wakacji. Jednak Orlen przedłużył promocję do 15 września, Lotos, Moya i Shell do końca tego miesiąca, Circle K do 2 listopada, a BP "do odwołania".

Każdy uczestnik promocji PKN Orlen i Lotos może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej.

Ceny pelletu - piątek 02.09.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W piątek 2 września w Castoramie ceny za tonę wynoszą 2590 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2540 zł do nawet 3660 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 2660 zł do 3340 zł.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: