Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostanie oficjalnie uruchomiony 17 września. Pierwszy etap przekopu dobiegł końca. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślał, że 17 września "zerwiemy z dominacją Rosji w regionie".
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Organizatorzy poszukiwali "odważnego kapitana", który podczas uroczystości otwarcia przepłynąłby statkiem do Elbląga po szlaku wodnym. Jak informował 1 września Urząd Morski w Gdyni, pierwszym statkiem, który przepłynie przez przekop Mierzei Wiślanej, będzie 60-metrowy, wielozadaniowy Zodiak II.
W uroczystości wezmą udział także jednostki Marynarki Wojennej RP, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz jednostki hydrograficzne i patrolowo-kontrolne administracji morskiej
- czytamy w komunikacie urzędu.
Jak będzie wyglądała sama uroczystość otwarcia inwestycji? - Statek przepłynie przez przekop i następnie się zatrzyma. Nie popłynie dalej do Elbląga. Przepłynie przez ten krótki kanał i będzie musiał zawracać, bo cała inwestycja niegotowa - mówią w rozmowie z Business Insider osoby, które znają szczegóły wydarzenia.
Jak informował w czwartek "Presserwis", TVP miała zrezygnować z organizowania koncertu na otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Taką decyzję miał podjąć prezes spółki Mateusz Matyszkowicz. "Nowy prezes miał uznać, że to nie jest dobry moment na imprezę z muzyką taneczną" - czytamy.
Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło w piątek, że atrakcje w dniu otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej, w tym koncert i pokaz dronów, "pozostają aktualne".
"Wszystkie wydarzenia odbędą się na Mierzei Wiślanej, przy nowym kanale żeglugowym. Oficjalne otwarcie rozpocznie się o godz. 12:00. Natomiast o godz. 16:00 zostanie otwarta Strefa Rodzinna. Dwie godziny później rozpocznie się koncert, który potrwa do ok. godz. 21:45, zaś po jego zakończeniu zaplanowany został pokaz dronów. Wstęp jest bezpłatny" - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Całkowita długość nowej drogi morskiej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wyniesie 22 km i 880 metrów. Inwestycja pochłonie 1,984 mld zł. Pierwszy etap budowy rozpoczął się w październiku 2019 r. Generalnym wykonawcą jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, a inwestorem Urząd Morski w Gdyni. Kanał żeglugowy ma skrócić drogę do Zalewu Wiślanego, która dotychczas prowadziła przez Cieśninę Pilawską znajdującą się na terenie Rosji.
Pozostałe elementy inwestycji, między innymi pogłębienie drogi wodnej, budowa mostu w Nowakowie i pogłębienie rzeki Elbląg - mają zostać zakończone w przyszłym roku.
Pierwsze jednostki mają przepłynąć przez nowy kanał żeglugowy w tym roku, natomiast docelowy kształt inwestycja uzyska w 2023 r. Po zakończeniu całości inwestycji kanał żeglugowy pozwoli przepływać z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany jednostkom o zanurzeniu do 4,5 metrów, długości do 100 metrów i szerokości do 20 metrów.