Otwarcie Mierzei Wiślanej. Jest kapitan, będzie impreza. Ale statek "nie popłynie do Elbląga"

Statek Zodiak II jako pierwszy przepłynie przez przekop Mierzei Wiślanej na uroczystości, która odbędzie się 17 września. Jednak "statek przepłynie przez przekop i następnie się zatrzyma. Nie popłynie dalej do Elbląga" - wyjaśniły w rozmowie z Business Insider osoby, które znają szczegóły wydarzenia. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że koncert i pokaz dronów odbędą się zgodnie z planem.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostanie oficjalnie uruchomiony 17 września. Pierwszy etap przekopu dobiegł końca. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślał, że 17 września "zerwiemy z dominacją Rosji w regionie".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przekop Mierzei Wiślanej Kapitan poszukiwany na otwarcie Mierzei Wiślanej. "To grozi katastrofą"

Mierzeja Wiślana - wkrótce otwarcie. "Statek przepłynie przez przekop i się zatrzyma. Nie popłynie dalej"

Organizatorzy poszukiwali "odważnego kapitana", który podczas uroczystości otwarcia przepłynąłby statkiem do Elbląga po szlaku wodnym. Jak informował 1 września Urząd Morski w Gdyni, pierwszym statkiem, który przepłynie przez przekop Mierzei Wiślanej, będzie 60-metrowy, wielozadaniowy Zodiak II.

W uroczystości wezmą udział także jednostki Marynarki Wojennej RP, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz jednostki hydrograficzne i patrolowo-kontrolne administracji morskiej

- czytamy w komunikacie urzędu.

Jak będzie wyglądała sama uroczystość otwarcia inwestycji? - Statek przepłynie przez przekop i następnie się zatrzyma. Nie popłynie dalej do Elbląga. Przepłynie przez ten krótki kanał i będzie musiał zawracać, bo cała inwestycja niegotowa - mówią w rozmowie z Business Insider osoby, które znają szczegóły wydarzenia.

Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana. Śluza kanału przekopu już po testach [ZDJĘCIA]

Otwarcie Mierzei Wiślanej. "Presserwis": "TVP odwołała koncert". Ministerstwo Infrastruktury zapewnia: Atrakcje pozostają aktualne

Jak informował w czwartek "Presserwis", TVP miała zrezygnować z organizowania koncertu na otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Taką decyzję miał podjąć prezes spółki Mateusz Matyszkowicz. "Nowy prezes miał uznać, że to nie jest dobry moment na imprezę z muzyką taneczną" - czytamy.

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło w piątek, że atrakcje w dniu otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej, w tym koncert i pokaz dronów, "pozostają aktualne".

"Wszystkie wydarzenia odbędą się na Mierzei Wiślanej, przy nowym kanale żeglugowym. Oficjalne otwarcie rozpocznie się o godz. 12:00. Natomiast o godz. 16:00 zostanie otwarta Strefa Rodzinna. Dwie godziny później rozpocznie się koncert, który potrwa do ok. godz. 21:45, zaś po jego zakończeniu zaplanowany został pokaz dronów. Wstęp jest bezpłatny" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Przekop Mierzei Wiślanej. Inwestycja warta 2 mld zł, prace dobiegną końca w 2023 r.

Całkowita długość nowej drogi morskiej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wyniesie 22 km i 880 metrów. Inwestycja pochłonie 1,984 mld zł. Pierwszy etap budowy rozpoczął się w październiku 2019 r. Generalnym wykonawcą jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, a inwestorem Urząd Morski w Gdyni. Kanał żeglugowy ma skrócić drogę do Zalewu Wiślanego, która dotychczas prowadziła przez Cieśninę Pilawską znajdującą się na terenie Rosji.

Pozostałe elementy inwestycji, między innymi pogłębienie drogi wodnej, budowa mostu w Nowakowie i pogłębienie rzeki Elbląg - mają zostać zakończone w przyszłym roku. 

Pierwsze jednostki mają przepłynąć przez nowy kanał żeglugowy w tym roku, natomiast docelowy kształt inwestycja uzyska w 2023 r. Po zakończeniu całości inwestycji kanał żeglugowy pozwoli przepływać z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany jednostkom o zanurzeniu do 4,5 metrów, długości do 100 metrów i szerokości do 20 metrów.

Zobacz wideo Thun o przekopie Mierzei: Z takimi projektami nigdy nie trzeba się godzić
Więcej o: