Samowola budowlana na Mazurach? "GW": Wody Polskie interweniują w sprawie inwestycji męża Kaczyńskiej

Czy do posiadłości, która należy do firmy męża Marty Kaczyńskiej, poprowadzono kanał bez decyzji Wód Polskich? Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", do inwestycji miało dojść bez "wiedzy i zgody" odpowiednich organów.

Więcej przeczytasz w tekście "Gazety Wyborczej" pt. "Samowola w mazurskim raju Marty Kaczyńskiej. Wody Polskie zawiadomiły policję". Znajduje się tutaj.

"Gazeta Wyborcza" opisuje historię nieruchomości należącej do spółki, której właścicielem jest mąż Marty Kaczyńskiej, bratanicy prezesa PiS. Chodzi o posiadłość położoną na Mazurach nad jeziorem Szymon, niedaleko Giżycka. 

Zobacz wideo "Studio Biznes" pyta o inflację

Zbudowali sobie własny kanał i przystań? "Bez naszej wiedzy i zgody"

W marcu miejscowi mieszkańcy odkryli, że brzeg jeziora, przy którym położona jest parcela, jest zanieczyszczony. Na miejsce przybyli przedstawiciele Wód Polskich, spółki, która zajmuje się nadzorem nad tego typu obiektami. Jak podaje dziennik, urzędnicy stwierdzili szereg nieprawidłowości: uszkodzono i zniszczono naturalną linię brzegową jeziora, w jeziorze wykonano kanał o powierzchni 276 m kw., na działce wykonano kanał zakończony rozwidleniem - przystanią.

Sprawę skomentowała w rozmowie z "Wyborczą" Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku. - Wyżej wymieniony kanał oraz przeprowadzone prace ziemne niszczące część jeziora oraz działki zostały wykonane bez wymaganych prawem pozwoleń, bez naszej wiedzy i zgody - podkreśla.

Policja poinformowała prokuraturę

Przedstawiciele państwowego urzędu przekonują, że jakiekolwiek inwestycje tego typu wymagają uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Tym bardziej że działka położona jest w obszarze chronionym. Iwona Chrościńska, oficer prasowa giżyckiej komendy wyjaśnia, że na obecną chwilę realizowane są czynności w kierunku zabezpieczenia jak najszerszego materiału dowodowego.

Jezioro Szymon znajduje się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich na odcinku od Giżycka do Mikołajek. W odległości jednego kilometra znajdują się zabudowania wsi Mioduńskie, Matuszek i Szymonka. Głównym dopływem zbiornika jest Kanał Szymoński, zbiornik jest także zasilany przez sześć rowów melioracyjnych. 

Więcej o: