Zastępca Sasina złożył obietnicę: Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla. "Do każdej części Polski"

- Wykorzystywane są wszystkie okienka w portach, wszystkie możliwości na torach po to, żeby ten węgiel jak najsprawniej docierał do każdej części Polski - zapewnił Maciej Małecki, zastępca Jacka Sasina. Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych wyraził też przekonanie, że ceny węgla się ustabilizują. Ten zdrożał w ostatnim czasie aż o 70 proc.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki na antenie Polskiego Radia zapewnił, że rząd zajmuje się sprowadzaniem do Polski kluczowego dla branży energetycznej i ciepłowniczej surowca. 

Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla

- stwierdził. - Węgiel systematycznie płynie. Tu naprawdę wykorzystywane są wszystkie okienka w portach, wszystkie możliwości na torach po to, żeby ten węgiel jak najsprawniej docierał do każdej części Polski - dodał. 

Zastępca Jacka Sasina: Rynek się ustabilizuje

Maciej Małecki zapewnił też, że problemy z niedoborem węgla się wkrótce skończą. - Jestem przekonany, że jeżeli będziemy mieli nasycony rynek węglem, to ceny będą się stabilizowały - stwierdził.

Wiceminister aktywów państwowych powiedział, że jeżeli nasycimy rynek węgla, to ceny tego surowca się ustabilizują. W Programie 1 Polskiego Radia polityk zapewnił, że spółki Skarbu Państwa pracują nad tym, aby sprowadzić do kraju jak najwięcej węgla.

Maciej Małecki przypomniał, że w lipcu premier Mateusz Morawiecki polecił państwowym firmom zakup czterech i pół miliona ton węgla. Jak mówił, to zadanie realizują spółki Węglokoks i PGE Paliwa, które kontraktują węgiel na rynkach światowych i sprowadzają go do Polski. Zapewnił jednocześnie, że polskie kopalnie pracują, aby dostarczyć jak najwięcej tego surowca na rynek.

Rząd zapewnia, ale węgiel wciąż drożeje

Zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przedsiębiorcy za węgiel płacą coraz drożej. W czerwcu tona ekogroszku pieklorz lub karlik kosztowała w sklepie PGG ok. 1025-1045 zł, a to i tak było więcej, niż na początku roku. Teraz, po nieco ponad trzech miesiącach - i kolejnych podwyżkach - ten sam ekogroszek w serwisie Polskiej Grupy Górniczej kosztuje 1770 zł za tonę. To wzrost o około 70 proc. 

Według aktualnego wskaźnika cen, we wtorek 20 września 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 308 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1448,97 zł za 1000 kg węgla. W ciągu roku surowiec zdrożał o ok. 200 proc. 

Więcej o: