Getin Noble Bank przestaje istnieć. Koniec znanego banku. Co z pieniędzmi klientów?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Powodem jest jego zła kondycja finansowa oraz ryzyko upadłości. Klienci jednego z najbardziej znanych polskich banków nie muszą się martwić o swoje pieniądze - wkłady objęte są gwarancją BFG. Decyzja Funduszu nie zawiesza też obsługi klienta czy działania kont oraz kart.

Getin Noble Bank zostanie poddany przymusowej restrukturyzacji. Decyzja, którą w piątek nad ranem ogłosił Bankowy Fundusz Gwarancyjny, praktycznie wejdzie w życie 3 października. Wtedy to BFG przejmie kontrolę nad bankiem, który stworzył Leszek Czarnecki, jeden z najbardziej znanych polskich biznesmenów. 

Zobacz wideo Dr Jakub Majewski gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (30.09)

Getin Noble Bank do likwidacji. Dlaczego zapadła ta decyzja?

BFG decyzją podjął po wypełnieniu trzech przesłanek. Po pierwsze, w opinii Funduszu, Bank zagrożony był upadłością. Jednocześnie nie było już przesłanek wskazujących na to, że zagrożenie to może zostać usunięte na skutek działalności samego banku.

Po trzecie zaś wszczęcie przymusowej restrukturyzacji jest konieczne w interesie publicznym i dla zachowania stabilności finansowej sektora bankowego.

Getin Noble Bank upada. Co z pieniędzmi klientów?

Środki zgromadzone na kontach GNB są bezpieczne. Rozpocznie się jednak ich transfer do banku pomostowego, którym jest Bank Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To instytucja stworzona przez BFG oraz siedem największych banków (m.in. ING Bank Śląski, Alior, Milleniu, PKO BP, Pekao czy mBank). 

Mniej bezpieczni mogą czuć się niektórzy inwestorzy. Akcje Getin Noble Bank zostaną umorzone, podobnie jak i część zobowiązań spółki - podaje Business Insider. 

Problemy Getin Noble Bank trwają od lat

Postępowanie związane z Getin Noble Bankiem toczy się od lat. W największym skrócie: był niedokapitalizowany na kilka miliardów złotych. 

Kłopoty ma też sam Leszek Czarnecki. Został ukarany przez Komisję Nadzoru Finansowego. W czwartek zdecydowała, że biznesmen będzie musiał zapłacić 20 milionów złotych kary. Jak tłumaczy Komisja, to konsekwencja "niedochowania przez Leszka Czarneckiego zobowiązania inwestorskiego". W tym wypadku chodzi jednak o spółkę Get Bank SA. 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją zarządzającą systemem gwarantowania depozytów w Polsce. W przypadku upadłości banku lub kasy BFG gwarantuje wypłatę 100 procent depozytów o wartości do 100 000 euro. Wypłata realizowana jest w złotych polskich.

Więcej o: