Ukraińcy pracujący w Polsce dostaną też polską emeryturę. Wystarczy miesiąc pracy

Ukraińcy i Ukrainki pracujący w Polsce będą mogli ubiegać się o polską emeryturę. Jeżeli ich staż pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) spełni wymogi do przyznania minimalnej emerytury, będą mogli się o nią ubiegać, bez względu na to, ile czasu przepracowali w Polsce, a ile w Ukrainie. W sumie 3 tys. obywateli Ukrainy już teraz pobiera emeryturę z ZUS-u.

"Ukraińcom pracującym w Polsce należy się polska emerytura. Sprawdzamy przepisy" - pełny artykuł przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" pod TYM linkiem.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Emerytury dla uchodźców z Ukrainy

Osoby, które pracowały w Polsce i Ukrainie, mogą otrzymywać dwie emerytury lub renty - od ZUS-u i z instytucji ubezpieczeniowej Ukrainy. Trzeba jednak spełnić warunki do przyznania emerytury lub renty z każdego z tych państw. ZUS wypłaci taką emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce. Natomiast ukraińska instytucja wypłaca świadczenie za okresy pracy w Ukrainie. 

"Gazeta Wyborcza" wyjaśnia, że Polska podpisała z Ukrainą umowę o ubezpieczeniach społecznych już w 2012 r. Nasz rząd chciał w ten sposób zapewnić repatriantom ze Wschodu wypłatę emerytur za lata pracy w Ukrainie. W konsekwencji czego wystarczy, aby Ukrainiec odprowadził tylko jedną lub dwie składki i już - po osiągnięciu wieku emerytalnego - ma zapewnioną polską emeryturę. Co prawda bardzo niską, np. 10-20 zł miesięcznie.  

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ukraina. Komu przysługuje minimalna emerytura?

W Polsce za przepracowanie 20 lat przez kobiety lub 25 lat przez mężczyzn wypłacana jest minimalna emerytura. Wynosi ona obecnie 1338,44 zł brutto. Prawo pozwala jednak na sumowanie stażu w pracy w kilku państwach. Oznacza to, że jeżeli np. Ukrainiec ma staż 20-25 lat pracy w Ukrainie, wystarczy, że w Polsce przepracuje tylko miesiąc i przysługuje mu minimalna emerytura pobierana z ZUS-u. 

Jeżeli chodzi o sam system wypłat - jest on prosty. Strona ukraińska wypłaca swoim obywatelom mieszkającym w Polsce emeryturę za lata pracy w Ukrainie, a ZUS wypłaca za lata pracy w Polsce. Jeżeli staż pracy pozwala na pobranie świadczenie w minimalnej wysokości, to ZUS wypłaci brakującą różnicę do jej poziomu. Obywatele ukraińscy, ubiegający się o to świadczenie, muszą mieć jednak stałe zamieszkanie w Polsce.  

Warto przypomnieć, że według danych z sierpnia, dzięki uproszczonej procedurze zatrudnienia blisko 380 tys. obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj, uciekając przed wojną, znalazło pracę w Polsce. Obecnie emeryturę z ZUS pobiera 3 tys. obywateli Ukrainy. 

Więcej o: