Fotowoltaika balkonowa już w Polsce. "Od roku sprzedaż rośnie bardzo wyraźnie"

Kryzys energetyczny skłania do szukania sposobu na obniżenie zużycia energii i wysokości rachunków. Coraz bardziej powszechne są panele fotowoltaiczne. Choć na dachach domów są już w Polsce normalnością, to na balkonach - niekoniecznie. Okazuje się, że i balkonowe instalacje zyskują na popularności.

Panele PV są przodującą technologią w segmencie odnawialnych źródeł energii. Stały się świetną opcją zaadresowaną dla właścicieli domów. Mieszkańcy bloków mogli sobie pozwolić jedynie na panele montowane przez spółdzielnie i wspólnoty na dachach. Okazuje się, że to przeszłość. Fotowoltaika balkonowa, która od dawna podbija niemiecki rynek, dotarła do Polski. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Polska w czołówce zainteresowania pompami ciepła. Jaka będzie ich przyszłość?

Fotowoltaika balkonowa. "Pierwszym klientem był Polak mieszkający w Niemczech"

Na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej firm, które mają w swojej ofercie zestawy paneli fotowoltaicznych dostosowane do montażu na balkonach - podaje Business Insider. 

- Moim pierwszym klientem był Polak mieszkający w Niemczech. Potem zaczęły pojawiać się pierwsze zamówienia od klientów z Polski i informacja o nas rozniosła się pocztą pantoflową. Od roku sprzedaż rośnie bardzo wyraźnie, a zestawy wysyłamy nie tylko do Polski, ale też do Niemiec, Austrii i Węgier - powiedział serwisowi Krzysztof Przewłucki, założyciel firmy, która sprzedaje fotowoltaiczne balkonowe zestawy do produkcji prądu.

Przedsiębiorca dodał, że system najlepiej sprawdzi się w nowym budownictwie lub blokach po remoncie, gdzie instalacja jest trzyżyłowa i posiada uziemienie. Wystarczy jedynie wpiąć wtyczkę do najbliższego gniazdka. Dotychczas firma sprzedała ok. 400 takich zestawów.

Przeciążone sieci energetyczne przez OZE. Naprawa problemu? 100 mld zł Przeciążone sieci energetyczne przez OZE. Naprawa problemu? 100 mld zł

Blok w Szczytnie. "Zlikwidowaliśmy maleńkie balkony"

Samowystarczalny pod względem energetycznym stał się budynek wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie). - Ta nasza inwestycja to przede wszystkim pomysł na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Przy tym jest nie tylko oszczędniej, ale także bardziej ekologicznie - tłumaczy Zbigniew Chrapkiewicz, prezes wspólnoty.

 

Pompy ciepła w całości są zasilane energią elektryczną z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu i na balkonach, a nadwyżkę wyprodukowanej energii wspólnota sprzedaje, odprowadzając ją do sieci.

Więcej na ten temat w artykule:

Blok (zdjęcie ilustracyjne) Wspólnota mieszkaniowa w Szczytnie odporna na podwyżki cen energii

Kluczem decyzja właściciela budynku

Panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie wszędzie. Rząd dofinansowuje takie instalacje w programie "Mój prąd". Ich masowe wprowadzanie to jedna z dróg, dzięki której temperatura Ziemi nie podniesie się o apokaliptyczne 3 stopnie Celsjusza i być może utrzymamy cel 1,5 stopnia.

Uwaga! Nawet jeśli mamy mieszkanie w bloku, a nie tylko je od kogoś wynajmujemy, dalej jesteśmy uzależnienie od decyzji zarządcy - spółdzielni lub wspólnoty. "Przy okazji składania wniosku o pozwolenie, warto uwzględnić wytrzymałość samego balkonu. Panele fotowoltaiczne, które pojawią się na takiej instalacji, będą co prawda mniejsze niż w przypadku dużych modułów montowanych na dachu czy elewacji, jednak dalej mogą okazać się one zbyt ciężkie" - czytamy na portalu komputerswiat.pl.

Next Station, odc. 6 Fotowoltaika Fotowoltaika na ratunek światu? To jasne jak słońce [NEXT STATION]

Więcej o: