Fotowoltaika balkonowa już w Polsce. "Od roku sprzedaż rośnie bardzo wyraźnie"

Kryzys energetyczny skłania do szukania sposobu na obniżenie zużycia energii i wysokości rachunków. Coraz bardziej powszechne są panele fotowoltaiczne. Choć na dachach domów są już w Polsce normalnością, to na balkonach - niekoniecznie. Okazuje się, że i balkonowe instalacje zyskują na popularności.

Panele PV są przodującą technologią w segmencie odnawialnych źródeł energii. Stały się świetną opcją zaadresowaną dla właścicieli domów. Mieszkańcy bloków mogli sobie pozwolić jedynie na panele montowane przez spółdzielnie i wspólnoty na dachach. Okazuje się, że to przeszłość. Fotowoltaika balkonowa, która od dawna podbija niemiecki rynek, dotarła do Polski. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Polska w czołówce zainteresowania pompami ciepła. Jaka będzie ich przyszłość?

Fotowoltaika balkonowa. "Pierwszym klientem był Polak mieszkający w Niemczech"

Na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej firm, które mają w swojej ofercie zestawy paneli fotowoltaicznych dostosowane do montażu na balkonach - podaje Business Insider. 

- Moim pierwszym klientem był Polak mieszkający w Niemczech. Potem zaczęły pojawiać się pierwsze zamówienia od klientów z Polski i informacja o nas rozniosła się pocztą pantoflową. Od roku sprzedaż rośnie bardzo wyraźnie, a zestawy wysyłamy nie tylko do Polski, ale też do Niemiec, Austrii i Węgier - powiedział serwisowi Krzysztof Przewłucki, założyciel firmy, która sprzedaje fotowoltaiczne balkonowe zestawy do produkcji prądu.

Przedsiębiorca dodał, że system najlepiej sprawdzi się w nowym budownictwie lub blokach po remoncie, gdzie instalacja jest trzyżyłowa i posiada uziemienie. Wystarczy jedynie wpiąć wtyczkę do najbliższego gniazdka. Dotychczas firma sprzedała ok. 400 takich zestawów.

Blok w Szczytnie. "Zlikwidowaliśmy maleńkie balkony"

Samowystarczalny pod względem energetycznym stał się budynek wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie). - Ta nasza inwestycja to przede wszystkim pomysł na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Przy tym jest nie tylko oszczędniej, ale także bardziej ekologicznie - tłumaczy Zbigniew Chrapkiewicz, prezes wspólnoty.

 

Pompy ciepła w całości są zasilane energią elektryczną z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu i na balkonach, a nadwyżkę wyprodukowanej energii wspólnota sprzedaje, odprowadzając ją do sieci.

Więcej na ten temat w artykule:

Kluczem decyzja właściciela budynku

Panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie wszędzie. Rząd dofinansowuje takie instalacje w programie "Mój prąd". Ich masowe wprowadzanie to jedna z dróg, dzięki której temperatura Ziemi nie podniesie się o apokaliptyczne 3 stopnie Celsjusza i być może utrzymamy cel 1,5 stopnia.

Uwaga! Nawet jeśli mamy mieszkanie w bloku, a nie tylko je od kogoś wynajmujemy, dalej jesteśmy uzależnienie od decyzji zarządcy - spółdzielni lub wspólnoty. "Przy okazji składania wniosku o pozwolenie, warto uwzględnić wytrzymałość samego balkonu. Panele fotowoltaiczne, które pojawią się na takiej instalacji, będą co prawda mniejsze niż w przypadku dużych modułów montowanych na dachu czy elewacji, jednak dalej mogą okazać się one zbyt ciężkie" - czytamy na portalu komputerswiat.pl.

Więcej o: