Liz Truss i główka sałaty - co mają wspólnego? Brytyjski tabloid pyta, "kto dłużej wytrzyma" [WIDEO]

Kto wytrzyma dłużej Liz Truss jako premierka Wielkiej Brytanii, czy główka sałaty, zanim zacznie gnić? - tym pytaniem żyją Brytyjczycy. Tabloid "Daily Star" prowadzi nawet transmisje pokazującą zdjęcie Liz Truss oraz sałaty, w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji. Pozycja premierki jest zagrożona z powodu ostatnich decyzji ekonomicznych.

Aktualizacja z 20.10.2022: Zaledwie dwa dni po tej publikacji Liz Truss złożyła rezygnację z urzędu premier Wielkiej Brytanii, z tej okazji przypominamy ten tekst na stronie głównej Gazeta.pl.

***

W zeszłym miesiącu nowy rząd Liz Truss ogłosił zasadniczą zmianę kierunku polityki gospodarczej, stawiając między innymi na obniżkę podatku dochodowego i podatku od firm. Plan reform gospodarczych nie spodobał się inwestorom. Funt gwałtownie tracił, a notowania brytyjskich obligacji rządowych słabły. W związku z tym Kwasi Kwarteng, minister finansów, został zwolniony.  

Zobacz wideo Krzysztof Śmiszek: Ja chcę silnej Polski w UE

Liz Truss i główka sałaty. Na czym polega ich "wyścig"?

Sytuację naprawił nowy minister finansów Jeremy Hunt, który zapowiedział, że rząd wycofa się z większości pomysłów z planu Truss. Poprawiło to sytuację ekonomiczną Wielkiej Brytanii, ale pozycja premierki Liz Truss jest niepewna. Część posłów prawicy buntuje się przeciwko niej i już teraz opracowuje plany usunięcia Truss ze stanowiska. 

Ile jeszcze wytrwa Liz Truss na stanowisku premierki Wielkiej Brytanii? "Daily Star", jeden z tamtejszych tabloidów ocenił, że niewiele, bo pozwolił sobie na żart. Urządził swego rodzaju zakład: kto wytrwa dłużej Liz Truss jako premierka czy główka sałaty, zanim zgnije? "Wyścig" transmitowany na jest na YouTube. Według "Washington Post" przyciągnął już ponad 350 000 widzów.  

 

Redakcja wyjaśnia, że warzywo, które jest bohaterem transmisji, kosztowało 60 pensów. Okres jego przydatności do spożycia powinien wynieść około 10 dni. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Liz Truss i główka sałaty. Co mają ze sobą wspólnego?

Dlaczego akurat sałata? To porównanie nie zaczęło się od bardzo lekkiego w treści artykułu w tabloidzie, ale, jak zauważył amerykański "The Washington Post", od ubiegłotygodniowego tekstu w poważnym tygodniku "The Economist". Określono w nim Truss mianem "Lodowej Damy" ("The Iceberg Lady"; a angielskie słowo iceberg oznacza górę lodową), której kariera jako szefowej rządu może być krótsza niż żywot sałaty na sklepowych półkach (w teście bierze udział sałata lodowa).

Dziś, 18 października, zakład "Daily Star" wszedł w dzień piąty. Liz Truss na razie trwa na stanowisku, ale już w jutro zmierzy się zapewne z trudnymi pytaniami w cotygodniowym wystąpieniu w Izbie Gmin.

Więcej o: