Tunel na Zakopiance niedługo zostanie otwarty. Duda o "epokowej zmianie" i "trudnościach w drążeniu"

Budowa tunelu na Zakopiance (pod górą Luboń na odcinku drogi S7) między miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała dobiega końca. - Trwał proces drążenia tunelu z wieloma przeszkodami - i gospodarczymi i politycznymi - bo wybuchła wojna na Ukrainie i pandemia koronawirusa, i problemy geologiczne. To wszystko się udało, ten tunel praktycznie jest już gotowy - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda, który wraz z ministrem infrastruktury złożył wizytę na placu budowy ponad dwukilometrowego tunelu pod górą Luboń. Przypomniał, że nowa trasa prowadząca do Zakopanego jest budowana od marca 2017 roku, a włoski wykonawca - z powodu trudności związanych z osuwiskami, pandemią, przekształceniami w spółce i trudnościami z dostępem do materiałów - kończy ją z półtorarocznym opóźnieniem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nałożyła już na firmę kary umowne. 

Łącznie wykonanie odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa i  fragmentu Skomielina Biała - Rabka Zdrój kosztowało ok. 2,5 mld zł, z czego blisko 1,5 mld zł zostało pokryte przez unijne dofinansowanie.

Zobacz wideo Wypadek w tunelu. Kierowca ciężarówki nie zauważył jadącego obok citroena

Tunel na Zakopiance niedługo zostanie otwarty

Trwał proces drążenia tunelu z wieloma przeszkodami - i gospodarczymi i politycznymi - bo wybuchła wojna na Ukrainie i pandemia koronawirusa, i problemy geologiczne. To wszystko się udało, ten tunel praktycznie jest już gotowy

- mówił prezydent Duda.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przed wjazdami do tunelu pod górą Luboń trwają ostatnie prace wykończeniowe, montowane są znaki i tablice elektroniczne oraz ekrany wygłuszające. Rozpoczęły się również odbiory straży pożarnej. Dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński powiedział, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. 

Duda mówił, że otwarcie tunelu będzie epokową zmianą w komunikacji na południu Polski. - To jest niezwykle ważny moment, epokowa zmiana. Jak wszyscy moi rodacy, przez lata jeździłem na zachód Europy, Alpy i inne miejsca, gdzie przejeżdżało się mnóstwem tuneli. Człowiek się zastanawiał, jak to możliwe, że tam da się budować, a w Polsce nie potrafimy tunelu na Zakopiance - wspominał prezydent.

Dwupasmówka między Krakowem a Nowym Targiem w 2024 roku

Andrzej Duda przypominał, że dwupasmowa droga między Krakowem a Nowym Targiem powstanie do 2024 roku. Inwestycję nazwał "pchnięciem do nowej epoki komunikacji na południu Polski".

- Oszczędność czasu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Każdy, kto tę drogę wkrótce przejedzie i przypomni sobie, jak było do niedawna, doceni tę gigantyczną różnicę, jaka staje się w tej chwili faktem - mówił prezydent.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że dzięki inwestycjom droga będzie przewidywalna.

Każdy mieszkaniec Warszawy, Gdańska, Krakowa będzie mógł obliczyć perfekcyjnie czas dojazdu, bo nie będzie zaskakiwany zatorami na dojazdowej ani powrotnej wracając z wypoczynku w polskich górach czy gdzieś na południu Europy

- mówił minister Andrzej Adamczyk.

Dodał, że region stanie się otwarty komunikacyjnie i uruchomi potencjał gospodarczy, który w nim drzemie. Podziękował również wszystkim, którzy budują i realizują inwestycję tunelu.

Więcej o: