Bank PKO BP najpierw kupił ponad 14 mln akcji Orlenu, a teraz je sprzedał. "Osiągnął zysk"

PKO Bank Polski poinformował, że zawarł umowy zbycia łącznie ponad 14,1 mln akcji PKN Orlen. To walory, które nabył raptem pod koniec września od Skarbu Państwa. Bank zapewnia, że na całej operacji zyskał - choć nie wiadomo ile.
PKO Bank Polski zawarł umowy zbycia łącznie 14 161 080 sztuk akcji spółki PKN ORLEN nabytych od Skarbu Państwa 29 września 2022 r. 

- poinformował zarząd PKO BP. Informuje, że sprzedaż nastąpiła w formule przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB). Cena zbycia akcji wyniosła 50,50 zł za akcję, a więc łączna wartość transakcji wyniosła ponad 715 mln zł.

Bank zwrócił też uwagę, że "na ekonomiczny wynik transakcji wpływ mają postanowienia transakcji swapu przychodu całkowitego".

W oświadczeniu poinformowano, że "akcje nabyły wiarygodne krajowe i zagraniczne fundusze inwestycyjne z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych".

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Waloryzacja emerytur 2023. Rząd stosuje swój stary trik

Zobacz wideo Czy zabraknie diesla na stacjach? Czopek: Jest to realne
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

PKO BP we wrześniu kupił te akcje Orlenu od Skarbu Państwa

Co ważne, dokładnie ten sam pakiet ponad 14,1 mln akcji Orlenu PKO Bank Polski nabył pod koniec września od Skarbu Państwa. Wraz z nim kolejnych 14,1 mln akcji płockiego koncernu nabyło PZU.

Ta operacja wzbudziła zaskoczenie na rynku. Okazało się, że PKO BP i PZU niejako pomogły Skarbowi Państwa uchronić go przed koniecznością ogłoszenia wezwania na akcje Orlenu. Byłoby to wymagane po przejęciu PGNiG przez Orlen - Skarb Państwa posiadałby wówczas w połączonym podmiocie ponad 50 proc. udziałów. Dlatego pakiety po 2,26 proc. akcji Orlenu przejęły największy bank i ubezpieczyciel w kraju.

Kontrowersje wzbudził nie tylko sam fakt wsparcia dla Skarbu Państwa ze strony spółek przezeń kontrolowanych, ale także jej sensowność biznesowa z punktu widzenia PKO BP i PZU.

W środowym oświadczeniu PKO BP poinformował, że na transakcji osiągnął zysk. Akcje Orlenu nabył końcem września po cenie 53,40 zł, ale pomniejszonej o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych (nie podano ile wynosiło).

Autografy Jarosława Wolskiego na jego nowej książceJarosław Wolski jak Zygzak McQueen albo lekarze. Przeprasza za "autografy"

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: