"Rzeczpospolita": Zbigniew Wróbel wraca do PKN Orlen. Był prezesem spółki za rządów Leszka Millera

Zbigniew Wróbel, były prezes PKN Orlen za rządów Leszka Millera, a następnie Marka Belki, wrócił do pracy w płockiej spółce paliwowej i został członkiem Rady Dyrektorów w norweskiej Lotos Exploration & Production Norge - podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

Zbigniew Wróbel został szefem Orlenu w lutym 2002 roku za rządów SLD, gdy premierem był Leszek Miller. Wróbel został odwołany w czerwcu 2004 roku, gdy rządem kierował Marek Belka (również SLD). Teraz "Rzeczpospolita" nieoficjalnie pisze o jego powrocie do PKN Orlen - w czwartek miał zostać członkiem rady dyrektorów w norweskiej spółce Lotos Exploration & Production Norge. Sam Wróbel nie komentuje tych doniesień, a PKN Orlen na ten moment nie potwierdził tych informacji.

Spółka Lotos Exploration & Production Norge (Lotos Norge) prowadzi działalność w dziedzinie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Należy do grupy Lotos Upstream, w której odpowiada za realizację strategii segmentu wydobywczego na Morzu Północnym i Norweskim. Sam Lotos został niedawno wchłonięty przez Orlen. 

PKN Orlen będzie miał nowych członków

Zarząd PKN Orlen będzie miał też nowych członków. Rada nadzorcza koncernu powołała do tego grona Iwonę Waksmundzką-Olejniczak oraz Roberta Perkowskiego. Stanowiska obejmą 3 listopada. Robert Perkowski od 18 marca 2019 roku był wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych PGNiG. Natomiast Iwona Waksmundzka-Olejniczak 9 kwietnia br. objęła stanowisko prezeski PGNiG. Nadzorowała m.in. proces połączenia PGNiG z Orlenem. Od 16 lipca 2021 roku do 8 kwietnia 2022 roku Iwona Waksmundzka-Olejniczak pełniła funkcję prezeski Energi. Z PKN Orlen związana jest od lutego 2018 roku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PKN Orlen przejął PGNiG i Lotos

10 października PGNiG zwołało nadzwyczajne walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z Orlenem. 78 proc. akcji w PGNiG należy do Skarbu Państwa. 99,99 proc. akcjonariuszy PGNiG obecnych na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zgodziło się na fuzję z Orlenem. 

Połączenie będzie polegało na tym, że w zamian za akcje gazowej grupy jej akcjonariusze otrzymają akcje powiększonego PKN Orlen. W zamian za jedną akcję PGNiG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. Warunkową zgodę na transakcję wydał już UOKiK. W marcu br. instytucja stwierdziła, że fuzja będzie możliwa pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland. Daniel Obajtek liczy na to, że fuzja z PGNiG zostanie domknięta jeszcze w 2022 roku.

Natomiast fuzja PKN Orlen i grupy Lotos nastąpiła 1 sierpnia br. Efektem połączenia ma być rebranding około 100 stacji paliw przejętych od Lotosu - Orlen planuje zakończyć ten proces w styczniu 2023 roku.

Zobacz wideo Sprzedaż Lotosu to błąd? Pytamy byłego prezesa Lotosu, Pawła Olechnowicza
Więcej o: