Najbogatsi Polacy 2022 - kilka zmian w czołówce. Pierwsza setka ma łącznie 260 mld złotych

Jak co roku magazyn "Forbes" przygotował zestawienie 100 najbogatszych Polaków, którzy osiągnęli najwyższe majątki. W pierwszej dziesiątce listy znalazło się kilka nazwisk dobrze znanych z poprzednich rankingów, ale także kilku debiutantów.

Na liście "Forbesa" za 2022 rok znalazło się aż 83 miliarderów, co jest najwyższą liczbą od początku tworzenia zestawienia. Pierwsza setka najbogatszych Polaków posiada łączny majątek o wartości 260 miliardów złotych, co stanowi około 10,5 proc. polskiego PKB. W czołowej 10. pojawiło się kilka nowych nazwisk.

Zobacz wideo Dlaczego majątki rodzin polityków wciąż nie są jawne?

Lista najbogatszych Polaków - 2022 rok. Zmiany w pierwszej dziesiątce

Pierwsze miejsce w zestawieniu "Forbesa" za 2022 rok, po raz czwarty z rzędu, zajął Michał Sołowow. W tegorocznym rankingu jego majątek oszacowano na rekordową, jak dotąd, wartość 27,3 miliarda złotych. Taki majątek udało się zdobyć przede wszystkim za sprawą Synthosu - chemicznego potentata. Na sukces Sołowowa wpłynęła również spółka Corab, zajmująca się produkcją paneli słonecznych. Choć kielecki miliarder zainwestował w nią dopiero w 2021 roku, w szybkim tempie osiągnęła wartość 2,3 miliarda złotych.

Na drugie miejsce wskoczył Jerzy Starak, którego majątek wyceniono na 18,5 miliarda złotych. Starak, który od 2000 roku jest w posiadaniu starogardzkiej Polpharmy, zdobył nie tylko polskie, ale też zagraniczne rynki. Polski biznesmen postawił na rynki w Rosji i Kazachstanie, przejmując tam lokalnych graczy, takich jak Santo/Chimpharm i Akrikhin. Na przestrzeni lat udało mu się rozwinąć je niemal do takiego samego stopnia, co Polpharmę.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Choć w 2021 roku majątek Tomasza Biernackiego zwiększył się o 20 proc. (do kwoty 15,8 miliarda złotych), to w najnowszym zestawieniu dało mu to tylko trzecie miejsce. Właściciel Dino w ostatnich pięciu latach znacząco zmienił swoje miejsce na liście najbogatszych Polaków - udało mu się osiągnąć aż 17-krotny wzrost, co stanowi jeden z najszybszych skoków na całej liście.

Kolejne miejsca w czołowej 10. listy najbogatszych Polaków zajmują Zygmunt Solorz, Dominika i Sebastian Kulczykowie, Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną, Arkadiusz Muś, Paweł Marchewka, a także Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie.

Lista 10 najbogatszych Polaków 2022 wg "Forbesa":

  1. Michał Sołowow (chemia, wyposażenie wnętrz, energetyka): 27,3 mld złotych.
  2. Jerzy Starak (farmacja): 18,5 mld złotych.
  3. Tomasz Biernacki (handel): 15,8 mld złotych.
  4. Zygmunt Solorz (media, telekomunikacja): 13,9 mld złotych.
  5. Dominika Kulczyk (energia odnawialna, inwestycje): 7,6 mld złotych.
  6. Sebastian Kulczyk (chemia, inwestycje): 6 mld złotych.
  7. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną (zakłady bukmacherskie, nieruchomości): 4,7 mld złotych.
  8. Arkadiusz Muś (materiały budowlane): 4,3 mld złotych.
  9. Paweł Marchewka (gry komputerowe): 4,1 mld złotych.
  10. Bogdan i Elżbieta Kaczmarek (meble): 3,9 mld złotych.
Więcej o: