W Polsce, w przeciwieństwie do wielu państw Unii Europejskiej, nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe w konkretnym terminie. W teorii można więc jeździć na oponach letnich przez cały rok - specjaliści ostrzegają, że taka praktyka w naszym kraju nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ pogoda potrafi zmienić się nagle.
Jeśli planujemy podróżować po Europie, to warto pamiętać, że zimowe ogumienie od 1 listopada jest obowiązkowe w Austrii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Francji czy we Włoszech. Kiedy zmienić opony na zimowe w Polsce?
Przyjęło się, że opony na zimowe powinno zmienić się, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni. W takiej temperaturze opony letnie mogą zacząć twardnieć i staną się mniej elastyczne, co w przypadku deszczu i śniegu będzie skutkowało tym, że samochód straci przyczepność na drodze. W sytuacji, gdy nawierzchnia jest mokra i śliska, to właśnie opony pozwalają zapewnić bezpieczną jazdę. Opony zimowe posiadają także wiele lamel, które odprowadzają wodę i błoto pośniegowe z toru jazdy, ograniczający tym samym ryzyko poślizgu.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Nie warto zostawiać wymiany opon na ostatnią chwilę. Gdy spadnie śnieg, zakłady wulkanizacyjne będą bardzo mocno przeciążone, a tym samym wydłuży się czas oczekiwania na wymianę ogumienia.
Serwis wulkanista.pl przygotował algorytm, który analizuje pogodę na podstawie prognoz 25-dniowych, opierając się na danych z serwisów IMGW, new meteo ICM UW, AccuWeather czy Google weather.com. W tabeli podane są dwie daty: pierwsza dotyczy kierowców, którzy jeżdżą w godzinach poranno-wieczornych (15:00-9:00), a druga - kierowców jeżdżących głównie w ciągu dnia (9:00-15:00). Sugerowane daty wymiany opon na dzień 31 października przedstawiają się następująco: