Stalowa Wola. "Samorządowy węgiel" dotarł do miasta i będzie sprzedawany po 1850 zł za tonę

Węgiel obiecany przez rząd dotarł do Stalowej Woli. Tamtejszy samorząd będzie miał do rozdysponowania 2200 ton tego surowca. Podano już cenę, za jaką będzie sprzedawany - to 1850 zł za tonę. - Chcemy, aby każdy w swoim domu w tym okresie grzewczym mógł się czuć bezpieczny - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Pomoc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w Polsce rząd upatruje w samorządach, które mają pomóc w dystrybucji węgla do potrzebujących mieszkańców. Mimo, że sama ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy nie została jeszcze podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, to część samorządów już otrzymało węgiel i zaczyna jego sprzedaż. Dzieje się tak np. w Stalowej Woli

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Politycy nas na ten kryzys nie przygotowali

Węgiel dotarł do Stalowej Woli

- Jeżeli mieszkaniec Stalowej Woli ma jakiś problem - to jest to problem samorządu miasta, który ma zostać rozwiązany dobrze. Nie stoimy z założonymi rękami, a szukamy rozwiązań. Ustawa węglowa tworzy narzędzia do tego, aby samorząd mógł zaproponować bardzo dobrą cenę. Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że to należy zrobić właśnie po to, aby nasi mieszkańcy mieli zapewnione bezpieczeństwo energetyczne, aby nie było niepokoju, aby każdy w swoim domu w tym okresie grzewczym mógł się czuć bezpieczny - informuje prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, cytowany w oficjalnym komunikacie miasta. 

W poniedziałek do Stalowej Woli przyjechała pierwsza dostawa "samorządowego węgla", który od 2 listopada 2022 roku ma być dystrybuowany ze specjalnie uruchomionego punktu na terenie oddziału Elektrowni Stalowa Wola. Aby dostarczyć węgiel samorządowi, wykorzystano  infrastrukturę kolejową Tauron Wytwarzanie - czytamy na lokalnym portalu stalowka.net.  

Cena węgla w Stalowej Woli. Ile kosztuje "samorządowy węgiel"?

Cena węgla zaproponowana przez urząd będzie wynosić 1850 zł. Oznacza to, że po odjęciu dodatku węglowego w wysokości 1000 zł ostateczna cena jednej tony węgla wyniesie 850 zł. W poprzednim sezonie grzewczym w Stalowej Woli za tonę surowca trzeba było płacić średnio 1300-1400 złotych. Węgiel w pierwszej kolejności trafi do mieszkańców Stalowej Woli, a dopiero później porozumienia o sprzedaż będą mogły zawierać gminy z powiatów: stalowowolskiego i niżańskiego. 

- Jeżeli chodzi o zapewnienia dostępności do węgla, to widzimy na przykładzie Stalowej Woli, że przy współpracy z władzą samorządową jest to możliwe. W tym trudnym czasie reakcja polskiego rządu i polskiego samorządu jest adekwatna do tej sytuacji. Potrafimy wziąć sprawy w swoje ręce i współpracą spowodować, że ta najbliższa zima nie będzie dla polskiego społeczeństwa bardzo trudna - mówił obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber.   

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Stalowa Wola dystrybuuje węgiel

Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli w rozmowie z portalem stalowka.net wytłumaczył natomiast, że ekogorszek ma być pakowany i dostępny w workach, a kolei "orzech" dowożony do mieszkańców indywidualnie. Do Stalowej Woli przyjechało bowiem 12 wagonów ekogroszku i 28 wagonów węgla typu "orzech". W sumie samorząd ma do dyspozycji 2200 ton węgla.

Więcej o: