Węgiel od gminy. Jak kupić go po 2 tys. zł? Co, jeśli samorząd nie sprzedaje taniego węgla?

Gminy mogą już kupować i sprzedawać węgiel w preferencyjnej cenie, nie większej niż 2 tys. zł. Jak kupić tańszy surowiec? Komu przysługuje? Co, jeśli nasz samorząd nie przystąpił do programu?

W środę prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gmina może kupić węgiel w preferencyjnej cenie za maksymalnie 1,5 tys. zł, pod warunkiem że będzie sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Może zrobić to jednak taniej, jak Stalowa Wola, która sprzedaje węgiel po 1850 zł. 

Zobacz wideo Buzek: W tym rządzie bardzo trudno powiedzieć, kto odpowiada za politykę energetyczną

Węgiel od gminy. Jak kupić tani surowiec?

W preferencyjnej cenie można kupić do trzech ton węgla na jedno gospodarstwo domowe. Ponadto do maksymalnej ceny trzeba doliczyć koszty transportu, które ponosi w całości kupujący. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jednorazowo gmina może sprzedać nam maksymalnie 1,5 tony, więc całość przysługującego nam surowca trzeba kupić w dwóch transzach:

  • do 31 grudnia 2022 r
  • od 1 stycznia 2023 r.

Tańszy surowiec przysługuje tym samym osobom, które są uprawnione do dodatku węglowego. Warunkiem jest więc wpis do Centralnej Ewidencji i Emisyjności Budynków, z którego wynika, że gospodarstwo jest ogrzewane węglem.

By kupić tani węgiel od samorządu, należy też złożyć wniosek do gminy. Na razie nie udostępniono jego wzoru, te mają opracować same gminy. Do wniosku będzie trzeba załączyć też oświadczenie, że nie nabyło się już węgla na sezon grzewczy 2022-23 po cenie niższej niż 2 tys. zł brutto za tonę. 

Co, jeśli gmina nie sprzedaje taniego węgla?

Udział w programie jest dla samorządów dobrowolny. Nie w każdej gminie będzie więc można kupić węgiel po preferencyjnej cenie. Co w takim przypadku? Można się wówczas udać do sąsiedniej gminy. Warto pamiętać, że koszty transportu pokrywamy sami, więc wraz z odległością mogą one wzrastać. 

W gminie, w której planujemy kupić węgiel po preferencyjnej cenie, również należy złożyć wniosek. Dodatkowo trzeba dołączyć do niego zaświadczenie wystawione przez wójta, burmistrza lub prezydenta macierzystej gminy. Musi ono zawierać potwierdzenie, że obywatelowi wypłacono dodatek węglowy lub przyznano do niego prawo.

Więcej o: