Bańka mieszkaniowa pękła? Rząd planuje podatek od pustostanów. "Studio Biznes" pyta eksperta

Rynek nieruchomości może czekać podwójne trzęsienie ziemi. Z jednej strony wysokie stopy procentowe praktycznie odcięły Polaków od kredytów. Popyt na nie spadł w ostatnim kwartale o ponad 90 proc. Z drugiej strony rząd planuje - według nieoficjalnych przecieków - nowy podatek. Ma uderzyć w tych, którzy mieszkania mają, ale ich nie wynajmują. Co dalej? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to dr Adam Czerniak, ekspert Polityka Insight. W programie zjawi się też Grzegorz Krychowiak oraz Michał Dyc z Volkswagen Financial Services.
Zobacz wideo "Studio Biznes" pyta o podatek od pustostanów i stopy procentowe

Rynek nieruchomości jeszcze nie otrząsnął się ze skutków wysokich stóp procentowych, a już może dostać kolejny cios. Możliwe bowiem, że rząd wprowadzi nowy podatek dla osób i firm, które kupiły nieruchomości w celach inwestycyjnych. Daniną nie zostaną więc objęci ci, którzy odziedziczyli mieszkanie po babci lub cioci, ale podmioty i osoby fizyczne, które takich lokali mają co najmniej pięć. Tak wynika z nieoficjalnych przecieków, do których dotarły media.

Rząd uderzy w rynek nieruchomości? Nowy podatek na horyzoncie

Czy nowa danina rozsadzi rynek nieruchomości? A może jest dowodem na to, że bańka nieruchomości pękła? W programie "Studio Biznes" w rozmowie z Łukaszem Kijkiem wyjaśni to gość. Dr Adam Czerniak, ekspert Polityka Insight, SGH wyjaśni też, czy czeka nas spadek popytu na mieszkania, a co za tym idzie niższe ceny.

Ekspert wyjaśni też, jakie mogą być konsekwencje środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Z uwagi na wysoką inflację RPP może po raz kolejny podnieść stopy procentowe. Niewykluczone jednak, że te pozostaną - tak jak w miesiącu poprzednim - nietknięte. 

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Załamanie sprzedaży mieszkań od deweloperów. "Rynek zwija się z obu stron"

Rozmowa o samochodach, sporcie i technologii

W "Studiu Biznes" nie zabraknie też emocji motoryzacyjnych. Tomasz Korniejew porozmawia z Michałem Dycem z Volkswagen Financial Services. Co mogą wybrać osoby, które chcą jak najszybciej rozpocząć użytkowanie samochodu? Czy do wyboru jest tylko leasing, czy może i wynajem? Czym różnią się te usługi, jakie mają wady i zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w programie. 

"Studio Biznes" będzie miało jeszcze jednego gościa i to wyjątkowego. Dominik Wardzichowski z serwisu Sport.pl zaprosił wyjątkowego piłkarza. Grzegorz Krychowiak mówić będzie nie tylko o sporcie i zegarkach, ale i biznesie. Czy aplikacja LinkBall to faktycznie miejsce, w którym młodzi piłkarze mogą zaprezentować swoje umiejętności? Co z tym wspólnego ma marka Balamonte? Dowiemy się już w środę po godz. 12.00. Emisja na stronie głównej Gazeta.pl. W programie nie zabraknie też technologii, o których opowie Daniel Maikowski. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Dom (zdjęcie ilustracyjne)Nowy obowiązek i koszty dla właścicieli domów. Kto jest zwolniony?

Więcej o: