Sklep PGG nie sprzeda już węgla luzem. Są też nowe godziny sprzedaży

Węgiel opałowy w internetowym sklepie PGG nie będzie sprzedawany luzem "do odwołania". Dostępny będzie jedynie węgiel paczkowany oraz miały węglowe. Spółka zmieniła również godziny sesji zakupowych.

"Do odwołania na półkę sklepową wystawiany jest węgiel konfekcjonowany oraz miały" - podaje Polska Grupa Górnicza (PGG) we wtorkowym komunikacie. Przyczyną jest przekierowanie węgla ze sklepu internetowego na potrzeby samorządów - podaje TOK FM. PGG przystąpiło do programu preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych w gminach.

Węgiel i miał z PGG sprzedawany w nowych godzinach

Od wtorku sklep PGG [LINK] prowadzi sesje sprzedażowe w nowych godzinach. Węgiel opałowy konfekcjonowany (paczkowany) oraz miały sprzedawane są codziennie od 16:00 do 17:00. "W przypadku dostępności kolejna partia towaru może zostać wystawiona na półkę sklepową o godz. 18:00" - podkreśla PGG.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednocześnie spółka zapewniła, że nie planuje likwidacji sklepu internetowego - podaje TOK FM. Od początku 2022 roku za jego pośrednictwem sprzedano prawie 1,4 mln ton węgla dla ok. 460 tys. klientów.

Zakup węgla w PGG graniczy z cudem. Sesje sprzedażowe trwają zaledwie kilka minut

Węgiel w PGG znika z wirtualnych półek sklepowych niemal w mgnieniu oka. Sesje sprzedażowe trwają nawet kilka minut - w tak krótkim czasie klienci wykupują cały dostępny surowiec. Wcześniej spółka zmniejszyła limity na jednorazowy zakup (do 2 ton), a także podniosła ceny. Obecnie ekogroszek kosztuje 1770 zł za tonę, a przed kryzysem energetycznym był tańszy o kilkaset złotych.

Aby zwiększyć dostępność węgla, rząd chce włączyć samorządy w dystrybucję surowca. Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy obowiązuje od 3 listopada. W myśl jej zapisów samorządy kupują węgiel nie drożej niż za 1500 złotych za tonę, a sprzedają za maksymalnie 2000 złotych za tonę. W Polsce funkcjonuje w tej chwili ponad 150 punktów dystrybucyjnych.

W myśl ustawy obowiązkiem samorządów jest określenie liczby gospodarstw w gminie zainteresowanych węglem, podpisanie umowy z podmiotem wprowadzającym węgiel do obrotu wraz z określeniem ceny za tonę, terminem płatności oraz sposobem, warunkami i terminem odbioru węgla. Preferencyjna cena tego surowca będzie obowiązywać do 30 kwietnia 2023 roku.

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak
Więcej o: