Luksusowe obiady na Bahamach za 2,5 tys. dol. Na jaw wychodzą kulisy upadku giełdy kryptowalut FTX

Sam Bankman-Fried, były już prezes giełdy kryptowalut FTX niezwykle hojnie traktował swoich pracowników. Według informacji Fox Business wydawał tysiące dolarów na obiady w restauracji na Bahamach, gdzie zresztą mieszkał ze swoimi pracownikami w willi wartej 40 milionów dolarów. Jego firma okazała się jednak piramidą finansową.

Dwa tygodnie temu raport chińskiego Binance - największej na świecie giełdy kryptowalut - wskazywał, że giełda FTX (trzecia co do wielkości na świecie) założona przez Sama Bankmana-Frieda może być podatna na kryzys płynnościowy. Kilka dni później FTX rozpoczęła procedurę upadłościową. 

Zobacz wideo Kryptowaluty mają zmienić nasz świat. Tylko czy na lepsze?

Kryptowaluty. Majątek Sama Bankman-Frieda

Giełda była zarejestrowana na Bahamach. Tam też przebywa obecnie upadły król kryptowalut FTX Sam Bankman-Fried w swoim ultra-luksusowym kurorcie, wartym 40 milionów dolarów. Fox Business bliżej przyjrzało się jego majątkowi, a także dotarła do niektórych wydatków Bankman-Fried'a.  

Upadły król kreował się na altruistę. Wielokrotnie deklarował, że zarobiony na kryptowalutach majątek będzie chciał rozdać. W szczytowym momencie - wiosną 2022 r. - jego majątek netto wynosił 26 mld dol. Wielkie pieniądze przetrzymywał nie tylko na koncie, ale również inwestował w komfort swoich pracowników.  

Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Kryptowaluty. Majątek wydawany na obiady

Bankman-Fried chwalił się, że FTX zapewnia zatrudnionym darmowe posiłki i "wewnętrzną usługę podobną do Ubera" do transportu po wyspie. Mogło z niej korzystać dziesięciu pracowników mieszkających z nim we wspomnianej wcześniej willi na Bachamach. Fox Business ustalił, że jedną z ulubionych restauracji, która zapewniała jedzenie pracownikom była Personel Cocoplum, a Bankman-Fried zostawiał tam krocie. 

Pracownicy restauracji mówią, że zazwyczaj na jedno zamówienie wydawano ok. 2500 dolarów. Mowa o posiłku zarówno dla pracowników, jak i ich szefa. Całkowity koszt zamówienia wynosił więc ok. 10 000 dolarów. Business Insider zapytał o to, jak często odwiedzali ją pracownicy FTX i ile w sumie wydali, ale odmówiono oficjalnego komentarza na ten temat.  

Kryptowaluty. Dlaczego FTX zbankrutowało?

Podstawowym grzechem FTX, który doprowadził do jej upadku, jest to, że Bankman-Fried przenosił środki klientów bez ich woli z giełdy FTX do funduszu Alameda Research, a także spekulował tzw. tokenami emitowany przez FTX. Wszystko miało charakter piramidy finansowej. Agencja AP powołując się na swoje źródła, informowała, że finanse FTX przypominają "czarną dziurę", w której nie można odróżnić aktywów i pasywów FTX i Alameda Research. 

Więcej o: