Polska straciła kolejne miliony. Komisja Europejska dokonała ósmego potrącenia

Komisja Europejska potrąciła Polsce 33 mln euro w ramach kolejnej transzy zaległych kar - podaje TVN24. W związku z wyrokiem TSUE w sprawie sądownictwa Polska straciła łącznie 300 mln euro, czyli ok. 1,4 mld złotych.

Potrącona w czwartek kwota 33 mln euro dotyczy okresu od 28 lipca do 29 sierpnia - podaje stacja. To oznacza, że Polska straciła łącznie 300 mln euro, tj. ok. 1,4 mld zł (według stanu na 8 grudnia 2022 roku). Komisja Europejska dokonała w sumie ośmiu potrąceń, kary naliczane są od 3 listopada 2021 roku.

Rząd prosił Komisję Europejską o wstrzymanie naliczania kar. KE nie odpowiedziała

Polska skierowała na początku listopada br. pismo do Komisji Europejskiej, w której poproszono ją o wstrzymanie naliczania kar za niewykonanie postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie może być traktowana jako sąd. Na jej miejsce, w połowie lipca tego roku powołano Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komisja Europejska na razie nie odpowiedziała na polski wniosek w sprawie wstrzymania naliczania kar - wskazuje TVN24.

Polska nie spełniła wymagań Komisji Europejskiej, chodzi o sądownictwo. Naliczanie kar wciąż trwa

W połowie lipca 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustawach, dotycząca zmian w systemie sądownictwa. Zmiany te to m.in. zaproponowana przez Andrzeja Dudę dwuetapowa procedura tworzenia składu nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Powoływanie sędziów polega najpierw na losowaniu 33 kandydatów z grona 90 sędziów Sądu Najwyższego, a następnie na wybraniu spośród nich 11 członków izby.

Komisja Europejska ocenia jednak, że nie zrealizowano orzeczenia w pełni. Oprócz likwidacji Izby Dyscyplinarnej KE oczekuje również zawieszenia skutków jej orzeczeń w sprawach o uchylenie immunitetu sędziowskiego.

Zobacz wideo Sokołowski: Co miesiąc przychodzi do Polski przelew z UE, który jest pomniejszony o kary
Więcej o: