Mercedes zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych w Jaworze. Morawiecki: Już nie chcemy konkurować

Mercedes zbuduje zakład w Jaworze na Dolnym Śląsku, w którym produkowane będą w pełni elektryczne samochody dostawcze. W fabrykę, która ma w przyszłości zatrudniać 2,5 tys. osób, firma zainwestuje 1,3 mld euro.

Memorandum z udziałem przedstawicieli firmy podpisano w poniedziałek w kancelarii premiera

- Nie chcemy już dziś konkurować z innymi państwami regionu tym, kto zaoferuje niższe koszty pracy. Obecnie zależy nam przede wszystkim na wysokiej jakości pracy, a więc na dobrym wykształceniu oraz na wysokich wynagrodzeniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas swojego oświadczenia. 

Mercedes zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych w Polsce

Morawiecki mówił również, że wielkie firmy, takie jak Mercedes-Benz, zmieniają "paradygmat operacyjny". Jego zdaniem decyzja o inwestycji w Polsce pokazuje, że nasz kraj stara się stworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów i producentów.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fabryka w Jaworze na terenie wałbrzyskiej strefy ekonomicznej ma być pierwszym ośrodkiem produkcyjnym niemieckiego Mercedesa, którego hale opuszczą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. Ma ona powstać tuż obok istniejącego już zakładu silników i akumulatorów firmy Mercedes - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Jawor. Mercedes zainwestuje w nową fabrykę elektryków 1,3 mld euro

Mercedes-Benz wyjaśnił w komunikacie, że firma reorganizuje swoją europejską sieć produkcyjną na potrzeby nowej modułowej architektury w pełni elektrycznych samochodów dostawczych, opartej na platformie VAN.EA. Jak czytamy, Jawor ma stać się częścią tej sieci produkcyjnej.

Niemiecki koncern zamierza zainwestować w fabrykę 1,3 mld euro. Nowy zakład pracy ma w przyszłości zatrudniać 2,5 tys. osób. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki dotrwa na swoim stanowisku do końca kadencji? Pytamy posła PiS
Więcej o: