Za nowelizacją ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami zagłosowało w czwartek 97 senatorów. Nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.
Poprawki Senatu zakładają zwiększenia wymiaru okazjonalnej pracy zdalnej z 24 do 30 dni w roku kalendarzowym (np. gdy pracownik musi zająć się chorym dzieckiem) oraz wydłużenie terminu wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej z dwóch do trzech miesięcy.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy reguluje kwestię pracy zdalnej i hybrydowej. Zgodnie z jego założeniami, pracodawca (z pewnymi wyjątkami) nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. ciężarnym, rodzicom dziecka do 4. roku życia czy opiekunom osób z niepełnosprawnością.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Inną nowością w przepisach będzie możliwość poddania pracowników prewencyjnemu badaniu trzeźwości oraz na obecność "środków działających podobnie do alkoholu" (mowa m.in. o narkotykach). Jeszcze obecnie taka możliwość istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik jest wyraźnie nietrzeźwy.
Co więcej, badania pracowników będą mogły być wykonane wyłącznie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego.
Taki sposób przeprowadzenia badania zapewni jak najmniejszą ingerencję w dobra osobiste pracownika, zagwarantuje bowiem, iż pracodawca nie będzie mógł samodzielnie zlecić przeprowadzenia badania krwi pracownika na obecność alkoholu bądź badania krwi lub moczu, w celu zweryfikowania obecności środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika
- czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Pozytywny wynik badania będzie grozić nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.
Projekt wskazuje, że badania będą mogły być wykonane "jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub ochrony mienia".