Praca zdalna w Kodeksie pracy i kontrola trzeźwości pracowników. Senat przyjął poprawki

Senat przyjął z poprawkami nowelizację Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza do przepisów pojęcie pracy zdalnej i hybrydowej. Jedna z poprawek wydłuża wymiar okazjonalnej pracy zdalnej.

Za nowelizacją ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami zagłosowało w czwartek 97 senatorów. Nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

Poprawki Senatu zakładają zwiększenia wymiaru okazjonalnej pracy zdalnej z 24 do 30 dni w roku kalendarzowym (np. gdy pracownik musi zająć się chorym dzieckiem) oraz wydłużenie terminu wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej z dwóch do trzech miesięcy.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamy Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

Praca zdalna i hybrydowa. Kodeks pracy do zmiany

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy reguluje kwestię pracy zdalnej i hybrydowej. Zgodnie z jego założeniami, pracodawca (z pewnymi wyjątkami) nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. ciężarnym, rodzicom dziecka do 4. roku życia czy opiekunom osób z niepełnosprawnością.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inną nowością w przepisach będzie możliwość poddania pracowników prewencyjnemu badaniu trzeźwości oraz na obecność "środków działających podobnie do alkoholu" (mowa m.in. o narkotykach). Jeszcze obecnie taka możliwość istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik jest wyraźnie nietrzeźwy.

Przygotowanie jednośladu do zimy Jak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Kodeks pracy. Pozytywny wynik badania będzie grozić nawet zwolnieniem dyscyplinarnym

Co więcej, badania pracowników będą mogły być wykonane wyłącznie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego.

Taki sposób przeprowadzenia badania zapewni jak najmniejszą ingerencję w dobra osobiste pracownika, zagwarantuje bowiem, iż pracodawca nie będzie mógł samodzielnie zlecić przeprowadzenia badania krwi pracownika na obecność alkoholu bądź badania krwi lub moczu, w celu zweryfikowania obecności środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika

- czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Pozytywny wynik badania będzie grozić nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Projekt wskazuje, że badania będą mogły być wykonane "jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub ochrony mienia".

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?
Więcej o: