Umowę licencyjną podpisali 13 grudnia 2022 r. rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Michał Lorek, jako licencjodawcy oraz Paulina Mrotek, pełnomocniczka firmy Mahton, jako licencjobiorca. W podpisaniu porozumienia również uczestniczyli dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, rzeczoznawca w zakresie budownictwa fortyfikacyjnego, ppłk dr inż. Ryszard Chmielewski, dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT i dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.
Schron, który trafi do produkcji, to efekt projektu Polskiego Schronu Modułowego rozwijanego przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Michała Lorka, ówczesnego właściciela firmy budowlanej Fundament w Bydgoszczy, która wykonała prototyp.
Schron tworzą układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne. Rzut schronu wraz z opisem oraz zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Schron można wybudować na gruntach występujących w większości kraju. W czasach pokoju może być wykorzystywany jako pomieszczenie magazynowe, a po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń może spełniać funkcję komory normobarycznej. Wewnętrzną przestrzeń schronu można wykorzystywać wielofunkcyjnie w zależności od potrzeb użytkownika.
Michał Lorek, inżynier z Bydgoszczy, nawiązał współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w 2016 roku. Owocem porozumienia podpisanego w 2017 roku, a później umowy o współpracy zawartej w 2018 roku był projekt Polskiego Schronu Modułowego, który został opatentowany i zdobył nominację do nagrody Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2019 roku.
"Technologie opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej znajdują zastosowanie nie tylko w Wojsku Polskim, ale również w wielu dziedzinach polskiej gospodarki" - podkreślił gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT. Dodał, że jest to "kolejne rozwiązanie powstałe z udziałem naukowców WAT, które przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli".
Michał Lorek przypomniał, że współpraca z naukowcami WAT zaczęła się wiele lat temu, a jej efektem jest gotowy produkt. "Wkrótce ta umowa pozwoli nie tylko na sprzedaż schronu, ale także przyniesie Wojskowej Akademii Technicznej określone korzyści, poza oczywiście wartością i wkładem merytorycznym WAT" - podkreślił Lorek.
Udało nam się stworzyć projekt cywilnego schronu modułowego, będącego innowacją na skalę światową. Połączenie wiedzy akademickiej z potencjałem technologicznym polskich firm tworzy niezwykłą synergię, a jej osiągnięciem jest Polski Schron Modułowy
- dodał.
Jak wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, prof. WAT z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, współtwórca Polskiej Szkoły Fortyfikacji Współczesnej, oryginalny polski schron jednorodzinny uwzględnia zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed atakami pocisków balistycznych.
"Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi" - mówi prof. Szcześniak. Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi typowymi środkami transportu lądowego i montuje w miejscu budowy.