Chorujesz w święta? Sprawdź, gdzie możesz dostać pomoc

Choroba dopadła cię w święta? Na wyjeździe? Jak przypomina rzecznik praw pacjenta, w przypadku nagłego zachorowania czy pogorszenia stanu zdrowia masz prawo udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Niezależnie od miejsca zamieszkania.

Na grypę choruje prawie 270 tys. osób, z czego połowa to dzieci - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski kilka dni temu. Według ekspertów, w tym dr. Michała Sutkowskiego, Polska zmaga się obecnie z "epidemią wyrównawczą" grypy, która przyszła do nas po samoizolacjach w pandemii COVID-19. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Rzecznik praw pacjenta na swoich stronach przypomina, że przedłużeniem pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest nocna i świąteczna pomoc medyczna. 

pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W tym czasie możesz też skorzystać z pomocy na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz

- czytamy. RPP wylicza także, kiedy dokładniej można korzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy i w święta. A więc można w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
  • Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Zobacz wideo

Chorujesz w święta? Kiedy udać się na SOR

Do dyspozycji pacjentów są oczywiście też izby przyjęć w szpitalach i Szpitalne Oddziały Ratunkowe, ale tu udajemy się w razie "nagłego zagrożenia zdrowia lub życia". RPP przypomina, że na tych oddziałach nie leczy się tak jak u lekarza POZ czy lekarza specjalisty.

Zgłaszanie się na SOR z niegroźną dolegliwością może odebrać szansę pacjentom w stanie zagrożenia życia: ofiarom wypadków, urazów, pacjentom przywiezionym przez zespoły ratownictwa medycznego. Ci pacjenci w pierwszej kolejności powinni otrzymać pomoc lekarzy i pielęgniarek

Na SOR-ze lekarz kieruje wyłącznie na niezbędne w danym momencie badania i konsultacje. Lista  szpitalnych oddziałów ratunkowych jest na stronie każdego wojewódzkiego oddziału NFZ.

Chorujesz w święta za granicą. Co zrobić?

Wyjeżdżając na święta za granicę warto mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, przypomina RPP. Osoba posiadająca kartę ma prawo do niezbędnych i adekwatnych do swojego stanu świadczeń zdrowotnych, podczas pobytu w danym kraju. O zakresie tych świadczeń decyduje jednak lekarz.

Dzięki EKUZ w nagłych przypadkach możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

- czytamy w przypominającym komunikacie RPP.

Więcej o: