Na grypę choruje prawie 270 tys. osób, z czego połowa to dzieci - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski kilka dni temu. Według ekspertów, w tym dr. Michała Sutkowskiego, Polska zmaga się obecnie z "epidemią wyrównawczą" grypy, która przyszła do nas po samoizolacjach w pandemii COVID-19.
Rzecznik praw pacjenta na swoich stronach przypomina, że przedłużeniem pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest nocna i świąteczna pomoc medyczna.
pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W tym czasie możesz też skorzystać z pomocy na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz
- czytamy. RPP wylicza także, kiedy dokładniej można korzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy i w święta. A więc można w razie:
Do dyspozycji pacjentów są oczywiście też izby przyjęć w szpitalach i Szpitalne Oddziały Ratunkowe, ale tu udajemy się w razie "nagłego zagrożenia zdrowia lub życia". RPP przypomina, że na tych oddziałach nie leczy się tak jak u lekarza POZ czy lekarza specjalisty.
Zgłaszanie się na SOR z niegroźną dolegliwością może odebrać szansę pacjentom w stanie zagrożenia życia: ofiarom wypadków, urazów, pacjentom przywiezionym przez zespoły ratownictwa medycznego. Ci pacjenci w pierwszej kolejności powinni otrzymać pomoc lekarzy i pielęgniarek
Na SOR-ze lekarz kieruje wyłącznie na niezbędne w danym momencie badania i konsultacje. Lista szpitalnych oddziałów ratunkowych jest na stronie każdego wojewódzkiego oddziału NFZ.
Wyjeżdżając na święta za granicę warto mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, przypomina RPP. Osoba posiadająca kartę ma prawo do niezbędnych i adekwatnych do swojego stanu świadczeń zdrowotnych, podczas pobytu w danym kraju. O zakresie tych świadczeń decyduje jednak lekarz.
Dzięki EKUZ w nagłych przypadkach możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
- czytamy w przypominającym komunikacie RPP.